STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /GLIWICZANKA ZASŁUŻONA DLA ROZWOJU TURYSTYKI
Magdalena Baraniecka, fot. Patryk Pyrlik UMWS

Magdalena Baraniecka wśród wyróżnionych przez Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii osobowość turystyczna roku, fot. Patryk Pyrlik UMWS

Gliwiczanka zasłużona dla rozwoju turystyki

TERMIN niedziela, 27 października 2019

Podczas odbywających się 21 października br. wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki Magdalena Baraniecka z Muzeum w Gliwicach została wyróżniona Dyplomem Marszałka za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2019.

W tym roku wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Województwo Śląskie reprezentował wicemarszałek Wojciech Kałuża. Podczas uroczystości wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki.
Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki nadaje się osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, organizacjom społecznym i zawodowym, które swoją działalnością w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju turystyki w Województwie Śląskim.
Wśród osób wyróżnionych, w kategorii osobowość turystyczna roku, znalazła się Magdalena Baraniecka związana z Muzeum w Gliwicach. Od dziewięciu lat Magdalena Baraniecka z sukcesem prowadzi Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, z którego usług corocznie korzysta kilka tysięcy osób. Poza działalnością informacyjną Centrum realizuje także wiele projektów, które mają przyciągnąć zainteresowanie Gliwiczan i turystów odwiedzających miasto. Z ramienia gliwickiego muzeum odpowiada za realizację projektu Śląski System Informacji Turystycznej. Opracowała trasy wycieczek do audioprzewodników po Starym Mieście i Śródmieściu. Współpracuje przy muzealnych wydarzeniach Noc Muzeów, Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, które promują lokalne i regionalne dziedzictwo. Współtworzy z Miastem Gliwice miejskie obchody Światowego Dnia Turystyki oraz Industriadę, która odbywa się w Radiostacji i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Wspólnie ze Studiem Plan opracowała „Plan Miasta Gliwice”, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem turystów i mieszkańców. Jest pomysłodawczynią i realizatorką konkursów promujących lokalne atrakcje turystyczne.
Podczas gali Magdalena Baraniecka dziękując za uznanie podkreśliła, że jej osiągnięcia są efektem współpracy z pracownikami gliwickiego Muzeum, a także z Urzędem Miasta Gliwice, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Śląską Organizacja Turystyczna. Porównała turystykę do gry zespołowej, w której pozytywny rezultat osiąga się tylko w wyniku wspólnego działania.