STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /FREKWENCYJNY REKORD I BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ
Na wystawie "Młoda Polska..."

"Młoda Polska" poza czasem i ponadczasowa!

Na wystawie "Młoda Polska..."

Spełniony sen (nie tylko) gliwickiego muzelanika:)

Frekwencyjny rekord i bardzo dobra wiadomość

TERMIN 13 sierpnia - 19 września 2021
Co do tego, że wystawa „Młoda Polska” będzie wakacyjnym hitem – nie mieliśmy wątpliwości. Ale liczba zwiedzających, zachwyconych pracami najlepszych polskich twórców ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – przyprawiła nas o zawrót głowy. Od czasu rozpoczęcia wakacji, w tygodniu – każdego dnia –  liczba zwiedzających waha się pomiędzy 50 a 70 osób, a w weekendy dochodzi do 150 osób dziennie! Tylko w lipcu wystawę „Młoda Polska”, której kuratorem jest Urszula Kozakowska-Zaucha, odwiedziło ponad dwa tysiące osób! W czerwcu było ich ponad tysiąc! W związku tym liczba zwiedzających wystawę przekroczy niebawem cztery tysiące osób! „Prezentacja prac najwybitniejszych młodopolskich twórców – Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Włodzimierza Tetmajera, to kolejne, bardzo udane, wspólne przedsięwzięcie programowe Muzeum w Gliwicach i Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2019 roku prezentowaliśmy, również cieszącą się sporym zainteresowaniem – wystawę <Kresy w malarstwie polskim> ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego. Życzyłem sobie wtedy, by stała się ona zapowiedzią naszych dalszych wspólnych działań. I tak się stało. Cieszę, że  narodowa instytucja kultury, jedna z najważniejszych w kraju, znalazła w naszej gliwickim placówce godnego ambasadora na Górnym Śląsku. Składam tu podziękowanie Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i wyrazy uznania Urszuli Kozakowskiej-Zausze, kuratorce obydwu wystaw, której pieczołowitym wyborom zawdzięczamy ogromną radość, jaka wiąże się z ich zwiedzaniem” – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Entuzjastyczna reakcja odbiorców na wystawę  „Młoda Polska”, podziw zwiedzających dla artystycznego kunsztu, jakim tchną prezentowane na niej prace, utwierdziły nas także w przekonaniu, że przestrzeń Muzeum powinna być miejscem spotkania z takimi dziełami, które przede wszystkim ubogacają człowieka, a których źródłem są nieprzemijające wartości:  dobro, prawda i piękno.

Z radością więc informujemy, że ze względu na ogromne zainteresowanie wystawa „Młoda Polska” w Muzeum w Gliwicach prezentowana będzie dłużej – aż do 19 września!

O wystawie:

Wystawa sztuki w Muzeum w Gliwicach pod tytułem „Młoda Polska” przyprawia o zawrót  głowy. Zgromadzono na niej ponad pięćdziesiąt znakomitych prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Konstantego Laszczki, Władysława Ślewińskiego, i wielu, wielu innych. Dzieła pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać w Willi Caro i Czytelni Sztuki od 15 maja do 9 września 2021 r. Gliwicka ekspozycja przybliża wielowymiarowy fenomen młodopolskiej twórczości, w której obecne są zarówno tendencje kształtujące europejski modernizm, czyli: idea wyzwolenia sztuki, jaskrawy indywidualizm, bunt wobec świata filistrów i mieszczańskiej moralności, odejście od realizmu i naturalizmu, nakierowanie ku podświadomości i temu, co nadprzyrodzone, jak i wciąż niewygasły, wielki romantyczny spór o „sprawę polską” i pozostającą w niewoli Rzeczpospolitą. Prezentowane na wystawie prace pieczołowicie wybrane z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie jak w soczewce skupiają  zasadnicze dla sztuki Młodej Polski wątki.