STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /FINISAŻ WYSTAWY „KRESY W MALARSTWIE POLSKIM ZE ZBIORÓW MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE”
Ferdynand Ruszczyc, Bajka zimowa, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Jan Stanisławski, Dniepr (Limany Dniepru o świcie), 1903, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Jan Stanisławski, Pole w Białocerkwi, 1890, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Jan Stanisławski, Cerkiew sofijska w Kijowie, 1903, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Fryderyk Pautsch, Pogrzeb Huculski, 1907, ze zbiorow Muzeum Narodowego w Krakowie

Finisaż wystawy „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”

TERMIN niedziela, 23 czerwca 2019 godz. 12:00
Nasza podróż do krainy prawie (i prawdziwie) mitycznej, jaką są Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczpospolitej – dobiega powoli końca. Nie napiszemy, że osiąga swój kres, bo dobrze wiemy, że Kresy mogą się oddalać bądź przybliżać, ale zawsze pozostają na horyzoncie polskiej tożsamości. Przed nami ostatnie dwa tygodnie, kiedy będziemy mogli cieszyć się odblaskami kresowego świata na obrazach Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca. Ekspozycję, która  cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności, po raz ostatni zwiedzać będzie można w niedzielę, 23  czerwca.  Tego dnia, w ramach finisażu zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie – Urszulą Kozakowską-Zauchą. Oprowadzanie odbędzie się o godz. 12.00.

Do 23 czerwca trwa również zbiórka funduszy na wykonanie placu zabaw dla dzieci uczących się w Sobotniej Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie na Ukrainie. Plac zabaw miałby powstać na terenie przynależącym do Domu Polskiego, gdzie mieści się Szkoła. Plac zabaw – huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica -  służyłby dzieciom podczas przerw lekcyjnych (dzieci w Szkole Polskiej uczą się codziennie) oraz w czasie spotkań członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddz. w Złoczowie im. Ks. Bp. Jana Cieńskiego, które Domem Polskim zarządza. Na ręce pani Heleny Stojanowskiej, prezes złoczowskiego Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, przekażemy całość zebranych funduszy.

Wszyscy, którzy ofiarują datek otrzymają pamiątkową naklejkę – „Kresowe bodiaki”.

Kwoty w dowolnej wysokości można wpłacać za pośrednictwem przelewów internetowych na specjalnie założone konto:

ING BANK ŚLĄSKI 87 1050 1285 1000 0023 0426 3672

Z dopiskiem: „Kresowe bodiaki”