STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„FALSE FLAG OPERATION” W RADIOSTACJI GLIWICE

„False Flag Operation” w Radiostacji Gliwice

TERMIN 16 grudnia 2022 - 31 stycznia 2023
MIEJSCE Radiostacja Gliwice
Od 16 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. w Radiostacji Gliwice w piątki, soboty i niedziele oglądać można prace studentów i studentek Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Akademii Sztuki w Szczecinie, dla których inspiracją stały się wydarzenia prowokacji gliwickiej, która posłużyła Niemcom jako jeden z pretekstów do rozpoczęcia wojny z Polską w 1939 roku. Prowokację gliwicką uznaje się za symboliczny początek II wojny światowej, a zamordowanego w jej trakcie Franciszka Honioka, powstańca śląskiego, za jej pierwszą ofiarę.

Przeprowadzona przez służby specjalne III Rzeszy operacja dywersyjna typu  dokonana została w czwartek 31 sierpnia 1939 o godz. 20:00. Zajęcie niemieckiej radiostacji przez rzekomo „polskich napastników” wykorzystane zostało przez niemiecką propagandę jako główny „dowód” prowadzenia wrogich działań państwa polskiego wobec państwa Hitlera.

Prace, które zobaczmy w Radiostacji są rezultatem badań materiałów i kontekstów dotyczących historii miasta, poznania jego specyfiki oraz postaw mieszkańców wobec II Wojny Światowej. Podejmują także problematykę działań sabotażowych typu false flag w kontekście historii współczesnej. Poprzez analizę kontekstów historycznych wydarzeń z 1939 roku pozwalają krytycznie spojrzeć na naszą współczesność sprawiając, pobudzając  świadomość polityczną jak i odpowiedzialność obywatelską.

Koncepcja projektu i wystawy:

Dr hab. Tomasz Opania, prof. ASP, mgr. Aleksandra Walaszek (ASP Wrocław)

Dr hab. Hubert Czerepok, prof. AS, dr Magdalena Szymków (Akademia Sztuki w Szczecinie)

Współpraca, konsultacje:

Dr inż. arch Ryszard Nakonieczny (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach)

Uczestnicy:

Wrocław: Minh Hien Hoang, Katarzyna Łukojko, Dominik Podsiadły

Szczecin: Magdalena Babicz, Stanisław Bahdzia, Zuzanna Fluder, Szymon Janczy,  Elżbieta Wielan, Hanna Wilk