STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD DZIEWIĄTY: MODERNISTYCZNE ZATORZE
Ważne! W każdą sobotę wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach zwiedzać można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład dziewiąty: Modernistyczne Zatorze

TERMIN piątek, 24 czerwca 2022
Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie. Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic - znaki szczególne” przybliżone zostaną interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność. Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”.

Tematem ostatniego przed wakacjami spotkania będzie dzielnica Zatorze. To teren położony za torami, w północnej części Gliwic. Nazwa funkcjonuje już od dawna, ale jej urzędowe potwierdzenie nastąpiło dopiero w lutym 2008 roku. Obejmuje m.in. część dawnej dzielnicy Szobiszowice i jest jednym z ładniejszych miejsc w naszym mieście. Zieleń, zabytki, historia i współczesność przeplata się tutaj i uzupełnia. A modernizm został zaakcentowany m.in. w bryle świątyni pw. Chrystusa Króla.

Obejrzyj wykład TUTAJ