Dom kultur, dom dźwięków. Spotkanie drugie: Romowie
TERMIN
czwartek, 26 marca 2020
godz. 18:00
MIEJSCE
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach to prawdziwy Dom Światów, w którym przenikają się w kultury, spotykają etniczne żywioły. Jeśli Górny Śląsk fascynuje jako region pogranicza, gdzie współistniały wpływy polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie – to nie mniejszy urok mają dla nas dzieje dawnej Rzeczypospolitej, którą przez wieki zamieszkiwały różne ludy. Obok Polaków, Ukraińców, Żydów – Karaimi, Ormianie, Romowie, Tatarzy... By zgłębiać ten wielobarwny polski krajobraz, by z tego bogactwa czerpać, a także pielęgnować pamięć o nim - przygotowaliśmy nowy cykl: „Dom kultur, dom dźwięków”.
O ludach, nacjach, o ich etnicznych barwach opowiemy podczas spotkań nie tylko słowem, ale i dźwiękiem – śpiewem i muzyką. Zapraszani przez Muzeum do Gliwic badacze i artyści przybliżą nam rys i charakter tych społeczności, które wpisały się także w polską kulturę, które do dziś inspirują nas i zachwycają. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będzie recital, podczas którego muzycy zaprezentują program artystyczny oparty o muzykę charakterystyczną dla tych narodów, które są nam szczególnie bliskie, z którymi łączą nas silne powinowactwa kulturowe. Muzyczna część cyklu będzie doskonałym uzupełnieniem wykładu, pozwalając uczestnikom spojrzeć na kulturę jak na tkaninę rozpiętą na ramie, w której osnowę wplata się wielość barwnych, etnicznych wątków – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk, zapraszając na nowy cykl, którego inicjatorem i kuratorem jest Wojciech Ciuraj, absolwent judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także gitarzysta, wokalista i kompozytor zespołu Walfad.
Spotkanie drugie: Romowie
Transilvania Trio
Zespół powstał w 2000 roku jako rodzinny projekt muzyczny. Nazwa grupy związana jest z rumuńskim rodowodem muzyków, słyszalnym także w twórczości Transilvania Trio. Członkowie zespołu kultywują rodzinną tradycję grania muzyki romskiej, wzbogacając ją o elementy charakterystyczne dla muzyki żydowskiej i bałkańskiej. Jedną z głównych inspiracji Transilvania Trio jest twórczość słynnego romskiego gitarzysty – Django Reinhardta. Grupa ma na swoim koncie występy na największych festiwalach kultury romskiej, a także epizod w znanej komedii romantycznej – „Nie kłam, kochanie”.
Stefan Ghiocel-Dunka – akordeon
Vasile Ghiocel – gitara basowa
Iwan Ghiocel – gitara klasyczna
Dr Łukasz Kwadrans – pedagog międzykulturowy, resocjalizacyjny, politolog. Uczestnik zagranicznych staży naukowych, programów Komisji Europejskiej i umów bilateralnych (Australia, Czechy, Francja, Portugalia, Słowacja, Ukraina). Jego autorski dorobek naukowy w latach 2007–2018 obejmuje ponad 100 artykułów naukowych, 36 w czasopismach na listach B i C MNiSW oraz ERIH, CEJH, a także nieindeksowanych i 72 w pracach zbiorowych pod redakcją, 3 monografie autorskie, 4 monografie współautorskie, 10 prac zbiorowych współredagowanych – większość dotyczy Romów w Polsce i Europie. Laureat nagród zespołowych i nagrody indywidualnej JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność dydaktyczną i naukową. Ekspert posiadający prawie dwudziestoletnie doświadczenie w zakresie badań dotyczących przedstawicieli romskiej mniejszości etnicznej w Polsce, wykonywał badania ewaluacyjne o charakterze społecznym dla jednostek samorządu terytorialnego, Wojewody Dolnośląskiego, Krajowej Rady Kuratorów, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Podejmowane badania własne zostały przeprowadzone w ramach wielu grantów, projektów z programów International Visegrad Fund, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Europejskiego Funduszu Społecznego, Interreg, zlecanych przez administrację samorządową i rządową analiz i opracowań eksperckich, a także dzięki stażom naukowym i środkom na badania statutowe. Efektem prowadzonych badań jest cykl publikacji dotyczący sytuacji Romów w Polsce i Europie, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji.