STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /CHANUKA – ŚWIĘTO ŚWIATEŁ - ZAJĘCIA ON-LINE DLA GRUP SZKOLNYCH
Lampa chanukowa, Śląsk (?), XIX w., Muzeum w Gliwicach

Chanuka – Święto Świateł - zajęcia on-line dla grup szkolnych

TERMIN 01-18 grudnia 2020
Chanuka jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w kulturze popularnej świąt żydowskich. Rozpoczyna się 25 dnia miesiąca kislew i ze względu na zbieżność dat z chrześcijańskimi Świętami Bożego Narodzenia często bywa mylnie uznawana za ich żydowską wersję. Mimo religijnego charakteru, Chanuka jest świętem, którego geneza związana jest z wydarzeniem historycznym – powstaniem Machabeuszy. W 165/164 roku p. n. e. Żydzi wystąpili przeciwko hellenistycznej dynastii Seleucydów, której władca zbezcześcił świątynię, chcąc uczynić z niej miejsce kultu Zeusa. Żydom udało się wyprzeć obcą dynastię i odzyskać Jerozolimę, w której przywrócono dawny kult świątynny. Powstańcy usunęli wszelkie ślady po kulcie Zeusa. Gdy jednak chcieli zapalić menorę dopełniając akt oczyszczenia Świątyni, zorientowali się, że został tam tylko jeden dzban rytualnie czystej oliwy. Tak niewielka ilość mogła wystarczyć najwyżej na jeden dzień, a na przygotowanie świeżej potrzebne było 8 dni. Wówczas zdarzył się cud wspominany podczas Chanuki – znaleziona w Świątyni oliwa wystarczyła do podtrzymywania ognia przez 8 dni. Żydzi świętują podczas Chanuki nie tylko zwycięstwo nad Selecydami i przywrócenie kultu świątynnego. Święto to jest przejawem czci wobec Boga, który dokonał cudu w Świątyni.

Uczestnicy zajęć poznają genezę Chanuki, a także współczesne zwyczaje związane z tym świętem. Ważną częścią spotkania będzie także wątek Żydów z Górnego Śląska - kim byli i jak zmieniała się ta społeczność na przestrzeni wieków. Zbliżające się Święto Świateł jest doskonałą okazją do przypomnienia o dawnych żydowskich mieszkańcach Śląska.