STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WYKŁAD: BARAN, BYK, PANNA I… KROKODYL? CZYLI ZNAKI ZODIAKU JAKO JEDEN Z NAJBARDZIEJ INTRYGUJĄCYCH MOTYWÓW SZTUKI SYNAGOGALNEJ

Wykład: Baran, byk, panna i… krokodyl? Czyli znaki zodiaku jako jeden z najbardziej intrygujących motywów sztuki synagogalnej

TERMIN czwartek, 24 października 2019 godz. 18:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Bogatych w znaczenia motywów żydowskiego świata większość z nas poszukiwałaby na macewach. Symbolika kultury żydowskiej nie powinna jednak kojarzyć się wyłącznie z cmentarzami – wkroczyła ona także do synagog, gdzie stanowiła lub nadal stanowi element wspaniałych dekoracji malarskich, z których słynęły wnętrza także polskich bożnic. To właśnie tej symbolice poświęcone zostaną cztery wykłady, podczas których będzie można poznać znaczenia, jakie w kulturze żydowskiej mają najróżniejsze (czasem zaskakujące) motywy, takie jak: słoń, jednorożec, znaki zodiaku czy menora. Dowiemy się również, jak dawniej wyobrażano sobie odległe miejsca w ziemi Izraela, nie dysponując ku temu odpowiednimi źródłami ikonograficznymi.

Znaki zodiaku należą do najbardziej ciekawych i intrygujących motywów w sztuce synagogalnej, a ich znaczenie jest szerokie i nawiązuje przede wszystkim do miesięcy żydowskiego kalendarza. W większości znaków to, co przedstawiano, było zgodne z nazwą konstelacji. Dlaczego jednak w ramach tych motywów zobaczyć możemy także krokodyla, kury czy centaura? Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach autorskiego cyklu  Sławomira Pastuszki.