Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich - wykład trzeci
Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu „od kuchni” będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość.
Czwartek, 11 lutego 2021 r., wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00.
Sławomir Pastuszka
Abraham Muhr – górnośląski król żydowski
Pszczyna miała swoich książąt, a w czasie I wojny światowej przebywał w niej także cesarz. Jednak mało kto wie, że przez ponad pół wieku mieszkał w niej także król i to nie byle jaki, bo żydowski. Abraham Muhr, bo o nim mowa, to postać wręcz legendarna, niekwestionowany lider górnośląskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku, ale przede wszystkim zasłużony działacz na rzecz równouprawnienia Żydów w Niemczech, który pozostawił nam ogromną spuściznę.
Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, społecznik, genealog i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor 9 książek i licznych artykułów historycznych, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, za swoją działalność w 2016 roku nominowany do Nagrody POLIN.
Muzealne spotkania na platformie ZOOM - uwagi techniczne
By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.
Pod linkiem TUTAJ udostępniamy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.
Powiązane wystawy
