STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /KATALOG „100-LECIE PLEBISCYTU I TRZECIEGO POWSTANIA ŚLĄSKIEGO” – NAJNOWSZE WYDAWNICTWO MUZEUM W GLIWICACH
Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Katalog „100-lecie Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego” – najnowsze wydawnictwo Muzeum w Gliwicach

TERMIN 14 października - 31 grudnia 2022
MIEJSCE Willa Caro
„Książka jest hołdem złożonym powstańcom i polskim działaczom narodowym z terenu Gliwic i powiatu. To fizyczny dowód na kultywowanie pamięci o ich dokonaniach, a zwłaszcza za daninę krwi złożoną przez nich w walce o polskość Górnego Śląska. Mam nadzieję, że dzięki niemu będziemy mogli lepiej zrozumieć naszą lokalną historię, a także jej wpływ na świat, w którym obecnie żyjemy” – pisze Damian Recław, autor książki wydanej przez Muzeum w Gliwicach.

„Przypomnijmy, że w 2021 roku prezentowana była wystawa przygotowana przez gliwickich muzealników z okazji stulecia Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego. Nie była typową ekspozycją plenerową, wykorzystującą łatwo osiągalne materiały gdyż przy jej opracowaniu wykorzystano liczne mniej znane archiwalia i zbiory muzealne, a także najnowsze badania naukowe. Dzięki szerokiej kwerendzie wykonanej przez Damiana Recława - autora zarówno książki jak i scenariusza wystawy - udało się zgromadzić wiele mało znanych, lub nieznanych wcześniej materiałów dotyczących epizodów z przebiegu powstań śląskich, związanych z ziemią gliwicką. Rezultatem pracy autora jest wydany w tym roku katalog, na którego promocję w formie spotkania z autorem i prelekcją zapraszam w piątek, 14 października br. do Willi Caro o godz. 17.00” - powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

„Moja książka jest w zasadzie bardzo skrótową historią pewnego okresu historycznego, nadal mało znanego w szczegółach. Na pewno będzie pomocna w edukacji szkolnej, ale także może zainteresować pasjonatów historii regionalnej jako alternatywa do znacznie obszerniejszych i napisanych hermetycznym językiem opracowań naukowych na ten temat. Wartością samą w sobie ilustracje. Wiele z nich jest już znana, lecz wąskiemu gronu odbiorców, ale część jest publikowana po raz pierwszy” -  powiedział Damian Recław, kierownik działu historii Muzeum w Gliwicach.

Książkę, w cenie 75 zł, zakupić można w Willi Caro oraz w muzealnej "Naszej księgarni" TUTAJ