Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Żeliwne baśnie – warsztaty

Jak to się stało, że Ducha Gór Karkonoszy zaczęto przezywać Liczyrzepą? Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu  fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę… Nowe warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zapraszają dzieci do świata opowieści i legend.

Do przygotowania zajęć zainspirowały nas ażurowe, żeliwne  plakiety ze scenami z baśni, które podziwiać można na wystawie prezentującej zabytkowe wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza. Podczas warsztatów dzieci poznają sięgającą średniowiecza baśń o Duchu Gór – Liczyrzepie lub spisane przez braci Grimm ludowe podanie o Szczurołapie nazywanym również Flecistą z Hameln niezwykłe przygody barona Münchhausena albo staroniemiecką bajkę o Człowieku na księżycu. Po wspólnej lekturze wybranej baśni uczestnicy samodzielnie ozdabiać będą odlane w gipsie repliki żeliwnych plakiet z postaciami z dawnych opowieści i legend. Na koniec dowiedzą się, dlaczego baśń przedłużyła życie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach.

 

Etap edukacyjny: przedszkolaki (5 lat) oraz uczniowie kl. 1 - 3 Szkoły Podstawowej
Miejsce: Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Prowadzący: Anna Graicke
Czas trwania: 45’-1,5h
Koszt: 30 zł
Zapisy pod numerem telefonu:  783 560 006
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej