Dla szkół i przedszkoli

Uwaga! Tu Gliwice. Radiostacja miejsce z historią

Przedmiotem lekcji muzealnej jest ustalenie szczegółów przebiegu prowokacji z wykorzystaniem historycznego miejsca, okoliczności jej organizacji, jej znaczenia oraz wpisanie jej w kontekst historyczny. Zastanowimy się skąd czerpiemy wiedze o prowokacji. W oparciu o materiał źródłowy będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, co wydarzyło się w gliwickiej Radiostacji 31.08.1939. Na ich podstawie podejmiemy próbę zrekonstruowania przebiegu prowokacji. Podczas lekcji zostaną również poruszone i wyjaśnione takie pojęcia jak: państwo totalitarne, Gliwice miasto przygraniczne, dlaczego w Gliwach zbudowano Radiostację i czego nauczyła nas tragedia drugiej wojny światowej. Na końcu porozmawiamy o współczesnej funkcji Radiostacji Gliwice jako zabytku i obiektu na Szlaku Zabytków Techniki.

Etap edukacyjny: Szkoła Podstawowa (kl. 4-8)
Miejsce: Radiostacja
Prowadzenie: mgr Krystyna Goczał