Dla szkół i przedszkoli

Szkoła patrzenia. Podstawy analizy dzieła sztuki

Czy dzieła sztuki mogą do nas „mówić”, nie używając słów? Niewątpliwie, ale robią to specyficznym językiem, często wprowadzając odbiorcę w zakłopotanie. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe elementy analizy dzieła sztuki – dowiedzą się m.in. czym różni się analiza ikonograficzna od formalnej, jakie mamy gatunki malarskie i rodzaje kompozycji. Podsumowaniem spotkania będzie stworzenie profesjonalnego opisu dzieła sztuki, którego nie powstydziłby się żaden muzealnik! Młodsi zrobią go w formie „monologu eksponatu”, starsi według ściśle określonego szablonu, który potem może być traktowany jako pomocniczy na lekcjach języka polskiego i historii, w ramach analizy „innych tekstów kultury”, zwłaszcza dzieł kultury wizualnej.

Etap edukacyjny: IV - VIII klasa szkoły podstawowej, szkoła ponadgimnazjalna
Miejsce: Willa Caro