Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy według Jana Bułhaka

W 1936 roku Jan Bułhak (znany i doceniany już wówczas od prawie 30 lat fotograf) otrzymał prestiżowe zadanie wykonania fotograficznej serii przybliżającej ówczesne województwo śląskie. Nie było to zlecenie całkowicie obce temu artyście (miał już wtedy na swoim koncie m.in. tematyczne albumy z serii Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, składające się na geograficzny atlas widoków Polski). Bułhak wywiązał się ze swojej pracy znakomicie – zespół jego fotografii objął ówczesne terytorium Śląska w całej rozciągłości – nie tylko dobrze znane górnośląskie zagłębie przemysłowe (Śląsk Czarny), ale też tereny od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice (tzw. Śląsk Biały) oraz piękne krajobrazowo ziemie leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Podczas naszej lekcji, dzięki oryginalnym fotografiom Jana Bułhaka z okresu międzywojennego, zabierzemy odbiorców w wirtualną podróż po najciekawszych obiektach śląskiej ziemi, które prawie 100 lat temu stanowiły prawdziwą wizytówkę Śląska. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną mapę Śląska w II RP i wizerunki poszczególnych miejsc uwzględnionych przez Bułhaka, by następnie…samodzielnie stworzyć trasę własnej wycieczki! Industrialne krajobrazy, modernistyczne gmachy, ale też… serpentynowe szosy, lotnisko szybowcowe, najnowocześniejsze w Polsce kąpielisko i… zamki – to zaledwie namiastka tego, jak prezentował się Śląsk w II RP.

Zajęcia skierowane do grup uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Materiały do zajęć można pobrać TUTAJ.

Wszystkie zdjęcia Jana Bułhaka pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.