Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Prowokacja gliwicka – zdarzenie, o którym miał usłyszeć świat

Przedmiotem lekcji muzealnej jest ustalenie szczegółów prowokacji gliwickiej oraz analiza okoliczności zdarzenia, z wykorzystaniem historycznego miejsca. Podczas lekcji muzealnej zostaną poruszone następujące treści: sfingowany napad na Radiostację elementem strategii wojennej Hitlera, kulisy prowokacji, Gliwice miasto przygraniczne oraz dlaczego w Gliwicach zbudowano Radiostację, rola propagandy w państwie totalitarnym. Zastanowimy się też skąd czerpiemy wiedzę o prowokacji gliwickiej. Na końcu porozmawiamy o współczesnej funkcji Radiostacji Gliwice jako zabytku i obiektu na Szlaku Zabytków Techniki.

Etap edukacyjny:Gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Miejsce: Radiostacja
Prowadzenie: mgr Krystyna Goczał