Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

„O śląski lud, piastowe plemię”. Walki o polski Śląsk 1919-1921

Górny Śląsk był oderwany od państwa polskiego przez setki lat, a jednak mieszkańcy tego regionu zachowali i kultywowali ducha polskiego, by ostatecznie stanąć do walki o przyłączenie tych ziem do odradzającej się II Rzeczpospolitej. Jak kształtował się ruch narodowy na Górnym Śląsku? Jakie działania dyplomatyczne były podejmowane w celu przyłączenia Śląska do Polski po I wojnie światowej i dlaczego właśnie na polu zbrojnym, nie dyplomatycznym, dokonał się ostateczny podział naszego regionu? Na te pytania odpowiemy podczas lekcji poświęconej historii trzech zrywów z lat 1919, 1920 i 1921.

Zajęcia skierowane do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Lekcja modyfikowana jest w zależności od wieku odbiorców.
Uwaga! Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji online, poprzez platformę ZOOM.