Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Jan III Sobieski – zwycięzca spod Wiednia

Kiedy w 1683 roku armia Imperium Osmańskiego zmierzała na zachód, cesarz Leopold I i król Polski Jan III Sobieski podpisali porozumienie o wzajemnej pomocy w razie tureckiego ataku. Z tej przyczyny, gdy Turcy stanęli pod Wiedniem, polski król ruszył cesarzowi z odsieczą, a jego droga wiodła m.in. przez Gliwice. O wizycie Jana III Sobieskiego, która przeszła do historii miasta, oraz o bitwie, która zmieniła losy Europy opowiemy podczas zajęć. Wyjaśnimy też, jak historia odsieczy łączy się z założeniem pierwszej w Wiedniu kawiarni. W części warsztatowej uczestnicy ozdobią rycinę z przedstawieniem Jana III Sobieskiego

Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1-6 szkoły podstawowej