Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Jan III Sobieski i Marysieńka. Opowieść o królewskiej miłości

5 lipca 1665 r. w Warszawie Jan Sobieski poślubił Marię Kazimierę, którą zwykle nazywamy Marysieńką, bo tak zwracał się do niej mąż. Jak piszą historycy, było to małżeństwo z miłości, co stanowiło wówczas rzadkość. Niespełna 10 lat po ślubie Jan został królem, a Marysieńka królową Polski. Gdy tylko mogła, towarzyszyła mężowi, a w czasie rozłąki starała się pomóc choćby modlitwą czy dobrym słowem napisanym w liście. Nawet po latach małżeństwa Jan i Marysieńka nie żałowali sobie uczuć. Gdy Jan III Sobieski zmarł, w dworskich dokumentach zapisano, że odszedł Sobieski „lekko, bez żadnej ciężkości”. Dokładnie tak, jak żył z Marysieńką. O historii niezwykłej królewskiej miłości opowiemy podczas zajęć. Ich zwieńczeniem będzie część praktyczna, podczas której ozdobimy rycinę z portretem króla.

Etap edukacyjny: uczniowie szkół podstawowych i ponad podstawowych
Termin i miejsce: wtorki i środy, Zamek Piastowski
Czas trwania: około 60 minut
Koszt: 30 zł