STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /WAKACJE Z BALTAZAREM I KARALUCHAMI W MUZEUM W GLIWICACH
/

Wakacje z Baltazarem i karaluchami w Muzeum w Gliwicach

TERMIN 27 czerwca - 31 sierpnia 2018
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Radiostacja Gliwice Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Designerskie karaluchy Kaliny Bańki i barwne wyroby ząbkowickiej huty szkła, babiloński król Baltazar i Doktor o Niewymawialnym Nazwisku, czyli ksiądz Johannes Chrząszcz. Do tego spotkanie z mamutem i pszczołami, tajniki sztuki pozłotniczej i odważni legioniści Józefa Piłsudskiego – to wszystko i wiele więcej czekać będzie w Muzeum w Gliwicach na najmłodszych (ale nie tylko) podczas wakacji. Jak co roku w lipcu i sierpniu zapraszamy na zajęcia do Willi Caro, Zamku Piastowskiego, Radiostacji i Oddziału Odlewnictwa Artystycznego grupy uczestniczące w półkoloniach i rodziców bądź opiekunów z dziećmi.

Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00

Willa Caro

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku między 27 czerwca a 20 lipca 2018, godz. 09.00. 10.30, 12.00

Szkło i karaluchy

Jak sprawdza się szkło jako materiał artystycznej działalności? W dawnej Polsce nie było zbyt popularne, do rzadkości należały niewielkie kolekcje cukiernic czy przycisków do papierów. Dopiero od jakiegoś czasu zaczynamy – dzięki rozwojowi technologii – w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje nam ten szlachetny materiał. Uczestnicy zajęć zwiedzą wystawę Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach. Opowiemy o polskich projektantach – takich jak Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost Ludwik Fiedorowicz, Bogdan Kupczyk, Ryszard Serwicki i Izabela Szklaniarz. Dowiemy się, które realizacje przyniosły im międzynarodowe uznanie. Klasykę polskiego wzornictwa porównać będzie można z pracami młodej artystki z Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Kaliny Bańki, której rodzina od pokoleń związana jest z ząbkowicką hutą szkła. Wśród prac zobaczymy budzące ogromny entuzjazm zwiedzających szklane karaluchy. Zdradzimy wam tajemnicę, ile taki karaluch może ważyć. A w części warsztatowej – wykorzystując modelinę, która jest miękka jak roztopione szkło –  wykonamy projekty broszek. Mogą mieć kształt karalucha – ale nie muszą. Twórcze inspiracje znaleźć można wszędzie – nie tylko w opalizującym pancerzyku owada. Modelinowe broszki  ugotujemy i będzie można się nimi przyozdobić.

Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5-ciu) i uczniów klasy 1-5 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.

Uczta Baltazara i tajemnice kompozycji

Do końca sierpnia w Willi Caro oglądać można obraz z przełomu XVI i XVII wieku przedstawiający ucztę babilońskiego króla Baltazara. Obraz do Muzeum w Gliwicach trafił z Muzeum Narodowego w Gdańsku. W trakcie zajęć poznamy historię babilońskiego władcy, znaczenie  tajemniczych słów mane, tekel, fares i rozwiążemy zagadkę brakującego elementu obrazu. W części warsztatowej uczestnicy zgłębiać będą tajniki kompozycji – nauczymy ich zasad  właściwego rozplanowania obiektów i zasad perspektywy, dzięki którym płaska kartka  zyska trzeci wymiar.

Zajęcia dla uczniów klasy 1-7 szkoły podstawowej. Czas trwania – ok. 60 min.

Doktor o Niewymawialnym Nazwisku

Podczas zajęć przybliżymy postać księdza Johannesa Chrząszcza i przebogatą spuściznę – naukową i duszpasterską, którą pozostawił. Opowiemy o jego przedsięwzięciach związanych z badaniem historii Górnego Śląska, przybliżymy działalność społeczną i biografię, na którą cień rzucił przypadający na czasy studiów księdza Chrząszcza Kulturkampf – bezprecedensowa wojna wydana przez państwo niemieckie Kościołowi Katolickiemu. Prowadząc badania naukowe ksiądz Chrząszcz nie zaniedbywał troski o życie duchowe wiernych. Pełniąc przez 38 lat obowiązki proboszcza kościoła św. Mikołaja w Pyskowicach obok prac historycznych publikował książeczki i  broszury w formie modlitewników, śpiewników, żywotów świętych – zachęcające do pobożności. W trakcie spotkania przypomnimy  świętych i błogosławionych, których postaci budziły szczególne zainteresowanie księdza Chrząszcza. To św. Jacek Odrowąż – główny patron Polski, którego ksiądz Chrząszcz ukazał jako śląskiego świętego, błogosławiona Bronisława i błogosławiony Czesław – patron obrońców Europy przed najazdami muzułmańskimi. W części warsztatowej  uczestnicy zajęć, mając do dyspozycji replikę okładki jednego z modlitewników opublikowanych przez księdza Chrząszcza, teksty opracowanych przez niego modlitw i przedstawienia świętych  stworzą własną książeczkę służącą indywidualnej pobożności.

Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historykdla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkól podstawowych i ponadpodstawowych. Treść zajęć modyfikowana jest w zależności od wieku uczestników. Czas trwania – ok. 60 min.

Wakacyjna sobota w Willi Caro:

7 lipca 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 14.00

Warsztaty pozłotnicze

Pamiętacie jeszcze powiedzenie „ja cię chyba ozłocę”? Podczas naszych warsztatów dowiemy się, jak to zrobić.  Wspólnie z konserwator zabytków poznamy zasady „złocenia”  szlagmetalem. Przybliżymy historię tej popularnej w XIX wieku techniki dekoracyjnej, obejrzymy w Willi Caro zabytki, które ozdobiono w ten sposób. Będzie można dowiedzieć się czym się różni złocenie złotem od „złocenia” szlagmetalem, gdzie się stosuje mat a gdzie poler i co to jest laserowanie. W części praktycznej warsztatów, każdy uczestnik samodzielnie namaluje obraz, który później „wyzłoci”.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z opiekunami i rodzicami. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby.

 

Zamek Piastowski

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku między 27 czerwca a 20 lipca 2018, godz. 09.00. 10.30, 12.00

Mamut i inne zwierzęta epoki lodowcowej

Zajęcia rozpoczniemy od odwiedzin mamuta, bo muzealna wystawa archeologiczna to wspaniały wehikuł czasu. Cofniemy się do epoki lodowcowej, którą nazywa się erą wielkich ssaków. Sprawdzimy, jakie zwierzę kryje się pod tajemniczą nazwą indrikoterium, poznamy zwyczaje gigantycznych leniwców i dowiemy się, czy lwy jaskiniowe mieszkały w jaskiniach. A w części warsztatowej, inspirując się naskalną twórczością pierwszych artystów, będziemy malować zwierzęta bez użycia pędzli.

Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas 1-6 szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

UWAGA! Prosimy, aby uczestnicy przynieśli ze sobą małe patyczki lub gałązki, znalezione podczas spacerów.

Historia gliwickiego herbu

Wieża i półorzeł, te elementy odnaleźć można i w najstarszym, i we współczesnym herbie Gliwic. Jednak na przestrzeni wieków herb podlegał zmianom, które były pokłosiem ważnych wydarzeń. W trakcie zajęć cofniemy się w czasie, aby poznać pierwszy herb miasta i dowiedzieć się, jaką rolę odegrała Matka Boska podczas obrony Gliwic w 1626 roku. Poszukamy miejsc, w których dziś możemy zobaczyć dawne herby miasta. Zwieńczeniem zajęć będzie praca plastyczna dedykowana herbowi Gliwic.

Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas 1-6 szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

Co w ulu brzęczy?

Podczas zajęć opowiemy o historii pszczelarstwa, przybliżymy też tajniki pracy pszczelarza. Dzieci będą miały okazję poznać postać ks. Jana Dzierżonia, zobaczyć różne rodzaje uli i dowiedzieć się, czym różni się miód spadziowy od nektarowego. Przedstawimy wierzenia związane z pszczołami, a także problemy, z którymi dziś borykają się pszczelarze. Opowiemy o niepokojącym zjawisku – tzw. Colony Collapse Disorder – czyli masowym wymieraniu pszczoły miodnej i jego przyczynach. W części praktycznej będziemy siać i rysować – każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu ekologiczną doniczkę z zasianą rośliną miododajną. Wszystko po to, aby pomóc pszczołom, bez których – jak twierdził Albert Einstein – ludzkości pozostaną cztery lata życia.

Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas 1-6 szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

 

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku między 1 a 30 sierpnia 2018, godz. 10.00 i 12.00

Mała Akademia Odlewnictwa

Warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego z wykorzystaniem gipsu szybkoschnącego. Uczestnicy z pomocą silikonowych form wykonają repliki eksponatów znajdujących się na wystawie – ozdobnych plakiet i gemm, a na koniec – zabiorą ze sobą do domu! Podczas warsztatów zaprezentowane i omówione zostaną filmy dostępne na wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…” , które dotyczą dawnych i współczesnych metod stosowanych w odlewnictwie oraz technik, jakie wykorzystywano, tworząc żeliwną biżuterię i inne odlewy artystyczne, z których słynęła Królewska Odlewnia Żeliwa.

Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas 1-6 szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

 

Wakacyjna sobota w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego:

25 sierpnia 2018, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 11.00 i 14.00

Warsztaty pozłotnicze

Pamiętacie jeszcze powiedzenie „ja cię chyba ozłocę”? Podczas naszych warsztatów dowiemy się, jak to zrobić.  Wspólnie z konserwator zabytków poznamy zasady „złocenia”  szlagmetalem. Przybliżmy historię tej popularnej w XIX wieku techniki dekoracyjnej, obejrzymy w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zabytki, które ozdobiono w ten sposób. Będzie można dowiedzieć się, czym się różni złocenie złotem od „złocenia” szlagmetalem, gdzie się stosuje mat a gdzie poler i co to jest laserowanie. W części praktycznej warsztatów, każdy uczestnik samodzielnie „wyzłoci” gipsowe repliki zabytków prezentowanych na wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice…”.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z opiekunami i rodzicami. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby.

 

Radiostacja

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku między 21 a 24 sierpnia 2018, godz. 10.00 i 12.00

Marszałek Piłsudski i Legioniści

Obchodzimy rok Niepodległej – w Radiostacji zapraszamy na zajęcia poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiem i żołnierzom Legionów Polskich. Opowiemy o Związku Walki Czynnej, o sławnej Pierwszej Brygadzie i odważnych ludziach – mężczyznach i kobietach, dzięki którym Ojczyzna po 123 latach niewoli wybiła się na niepodległość. W części warsztatowej  uczestnicy ozdobią gipsowy odlew orzełka Legionów Polskich.

Zajęcia dla uczniów klasy 3-7 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej