STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /TATUAŻ ETNICZNY
/

Tatuaż etniczny

TERMIN sobota, 9 kwietnia 2011 godz. 16:00
MIEJSCE Willa Caro
Prowadzenie: Tomasz Madej (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie)

Not one great country can be named, from the polar regions in the north to New Zealand In the south, in which the aborigines do not tattoo themselves.

(Charles Darwin)

W czasach współczesnych zjawisko tatuażu przeżywa renesans. Moda na tatuaż nie ominęła żadnego aspektu naszego życia. Z dnia na dzień nasza rzeczywistość wypełniła się „pokolorowanymi” ludźmi. Tatuaż zagościł w mass mediach, w muzealnych gablotach i w dyskursie naukowym. Wytatuowane ikony masowej popkultury pobudzają ludzką wyobraźnie, znajdując szeroką rzesze naśladowców. To wszystko przyczynia się do popularyzacji tego zjawiska.

Sednem spotkanie jest ukazanie niezwykłego świata tradycyjnego tatuażu etnicznego będącego w opozycji do formy jaką zjawisko to przybrało w czasach współczesnych. Myśl przewodnią dobrze oddaje powiedzenie: „wczesnej na tatuaż trzeba było zasłużyć, a dzisiaj można go kupić”. W trakcie prelekcji poznamy tradycyjne wierzenia, rytuały i symbolikę związaną z tą formą zdobienia ludzkiego ciała w odległych plemionach na świecie. Zobaczymy tradycyjne techniki tatuowania, łącznie z inuicką metodą wyszywania skory. Usłyszymy rzeczywisty odlot powstający podczas maoryskiego „moko”. Zapraszamy w podróż do korzeni sztuki tatuażu.

Cale spotkanie będzie ilustrowane bogatym materiałem fotograficznym oraz filmowym, będzie można również zobaczyć tradycyjne przyrządy do tatuażu pochodzące z Borneo i Birmy.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA WYKŁADU:
@Artefakty _Tatuaż
Informacje o prelegencie:
Tomasz Madej pracownik Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, popularyzator kultur Azji i Pacyfiku m.in. w ramach autorskiego cyklu Wyprawy na krańce świata. Naukowo zajmuję się zjawiskiem tatuażu, któremu poświęca pracę doktorską.  Współpracownik magazynu Tatuaż – ciało i sztuka, gdzie prowadzi autorską rubrykę Tatuaż Etniczny. W wolnych chwilach prowadzi blog tematyczny, gdzie gromadzi „michałki” związane z interesującą go tematyką  tatuazetniczny.blogspot.com. W tym roku uczestnik wyprawy naukowo-badawczej W cieniu Kerinci – Tradycje Sumatry, której celem jest badania  zwyczajów i życia codziennego plemion Bataków, Minangkabau zamieszkujących zachodnią części Sumatry oraz  plemienia Mentawai sąsiadujących  z nią małych wysp Mentawai.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej