STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /„MŁODA POLSKA”. ROZTAŃCZONE I PEŁNE DŹWIĘKÓW POŻEGNANIE WYSTAWY
Warsztaty tańca intuicyjnego - Barbara Przerwa, fot. Anna Kowalów

Warsztaty tańca intuicyjnego - Barbara Przerwa, fot. Anna Kowalów

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Wystawa Młoda Polska, fot. L. Węglorz

Aleksandra Stokłosa, fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Aleksandra Stokłosa, fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Piotr Oczkowski, Podwieczorki muzyczne w Willi Caro, fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Piotr Oczkowski, Podwieczorki muzyczne w Willi Caro, fot. arch. Muzeum w Gliwicach

/

„Młoda Polska”. Roztańczone i pełne dźwięków pożegnanie wystawy

TERMIN niedziela, 19 września 2021
Warsztaty tańca: godz. 11.00 i 13.00
Koncert: godz. 16.00
MIEJSCE Willa Caro
Wystawa „Młoda Polska” w Muzeum w Gliwicach, która podbiła serca tysięcy zwiedzających,  dobiega końca. Tak wyjątkową ekspozycję, prezentującą pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie obrazy najlepszych polskich twórców tej fascynującej epoki, chcemy pożegnać w szczególny sposób.
 
W niedzielę, 19 września, kiedy wystawa po raz ostatni będzie dostępna dla publiczności, zapraszamy na warsztaty tańca intuicyjnego, podczas których zatańczymy do nastrojowych i poruszających obrazów młodopolskich artystów. Warsztaty będą miały osobną odsłonę dla dzieci i dla dorosłych, a poprowadzi je Barbara Przerwa - animatorka kultury o specjalizacji tanecznej i edukatorka muzealna z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W ramach autorskich warsztatów promuje ideę tańca jako sposobu przekazywania przeżyć i doświadczeń w kontakcie z dziełami sztuki. Czy emocje i doznania estetyczne, wywołane przez obraz, rzeźbę możemy poczuć i poruszyć w ciele? Jakie to doświadczenie? Może to będzie sztywność ciała, albo wręcz odwrotnie poczujemy rozluźnienie. Może zrobi nam się ciepło lub po plecach przebiegnie zimny dreszcz? Poczujemy błogość? Mrowienie? A może złapiemy się na tym, ze mamy zaciśnięte szczęki i pięści? Jaki ruch może z tego odczucia się zrodzić? Trudno wyobrazić sobie lepsze dzieła sztuki niż obrazy Młodej Polski, by tańcem udzielić odpowiedzi  na te pytania.
 
 Natomiast po południu, w ramach Podwieczorków muzycznych, zaprosimy na koncert „Pożegnanie z Młodą Polską”. Stanie się on dźwiękowym i poetyckim dopełnieniem znakomitych prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych prezentowanych na wystawie. Ich wielowymiarowość znajdzie swoje odbicie w programie koncertu, na który złoży się wybór pieśni kompozytorów polskich okresu modernizmu. W nich bowiem w sposób doskonały odbija się swoisty artystyczny ferment i ścieranie się różnych kierunków, zauważalne tak wyraźnie w malarstwie, rzeźbie czy grafice tamtych czasów. Usłyszymy więc muzykę czołowego przedstawiciela słynnej Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich – Karola Szymanowskiego i jego nieco starszego kolegi Mieczysława Karłowicza. Jednocześnie jednak pojawią się twórcy stojący pomiędzy „dawnym” i „nowym”, jak Ignacy Jan Paderewski czy Henryk Opieński. Zaś wśród autorów tekstów znajdą się m.in. Stanisław Wyspiański i przyrodni brat malarza Włodzimierza Tetmajera – Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Pieśni wykonywać będzie Aleksandra Stokłosa, a na fortepianie towarzyszyć jej – Piotr Oczkowski.

 
Udział w warsztatach tańca intuicyjnego jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 783 560 006.


Bilety na koncert „Pożegnanie z Młodą Polską” w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 15.09.2021 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00). Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zakup biletów w przedsprzedaży.


Realizacja warsztatów i koncertu uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.

Warsztaty tańca intuicyjnego

Niedziela, 19 września 2021, Willa Caro, godz. 11.00

 "Tańczące linie, kreski i plamy"

Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat
 

Obrazy są namalowane za pomocą linii, kresek i plam, czy to będzie portret lub pejzaż, martwa natura czy scena rodzajowa. Tylko od indywidualnego stylu artysty zależy czy te środki plastycznego wyrazu będą dynamiczne, pełne ruchu, pulsujące życiem. Takich właśnie obrazów poszukamy na wystawie czasowej "Młoda Polska". Wijące się linie, rozkołysane, duże plamy barwne i rozedrgane plamki i kreseczki staną się natchnieniem do zatańczenia fal morskich, szumu drzew, falujących włosów i promieni słońca. A w części plastycznej zajęć "zatańczą" pędzle na papierze, ruch ręki przy malowaniu to także taniec!

 

***

 

Niedziela, 19 września 2021, Willa Caro, godz. 13.00

„Sztuka porusza" - warsztaty tańca intuicyjnego do dzieł sztuki


Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Na wystawie czasowej "Młoda Polska" zaprezentowano wiele wybitnych obrazów i rzeźb z przełomu XIX i XX wieku. Wśród dzieł sztuki takich sław jak Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, znajdziemy prace, które poruszą nas do głębi. W każdym stylu Młodej Polski oczaruje nas inny aspekt artystyczny. Secesja zachwyci nas długą płynącą, wijącą się linią, symbolizm głęboko ukrytymi kontekstami, ekspresjonizm spojrzeniem w duszę ludzką, a impresjonizm rozedrganym światłem i drobnymi plamkami czystych kolorów. Wszystkie te doznania estetyczne, poruszenia emocjonalne i intelektualne przemienimy w ruch autentyczny. Zatańczymy w tańcu intuicyjnym swoje wrażenia wyniesione ze spotkania z dziełem sztuki. Dopełnieniem warsztatów tanecznych będzie praca plastyczna w czasie której przelejemy na papier doznania z ciała w relacji z dziełem sztuki.


Barbara Przerwa pracuje w Dziale Edukacji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na stanowisku kustosza. Z wykształcenia jest animatorką kultury o specjalizacji tanecznej, a  jako edukatorka muzealna łączy w pracy zawodowej dwie swoje wielkie pasje – miłość do sztuk plastycznych i tańca. W ramach autorskich warsztatów promuje ideę tańca intuicyjnego jako sposobu przekazywania przeżyć i doświadczeń w kontakcie z dziełami sztuki. Stając przed dziełem sztuki, w kontekście ruchu, gestu, możemy zadać sobie ważne pytanie o reakcję własnego ciała na obiekt muzealny. Kluczową ideą warsztatów tańca intuicyjnego jest  przeobrażenie poruszenia estetycznego i emocjonalnego w ruch. Taniec intuicyjny jest dla wszystkich chętnych, nie ma tu żadnych ograniczeń ani żadnych wymagań. Wystarczy pragnienie obcowania z dziełami sztuki!

 

Prowadzenie warsztatów: Barbara Przerwa

Zapisy: tel. 783 560 006
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Realizacja warsztatów uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej