STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /DEBATY KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: POLSKOŚĆ TO WOLNOŚĆ
/

Debaty Klubu Jagiellońskiego: Polskość to wolność

TERMIN piątek, 19 października 2012 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro
 To cykliczne spotkania, w ramach których dwóch zaproszonych gości, reprezentujących przeciwne stanowiska, toczyć będzie – przy aktywnym udziale publiczności – dyskusję na określony temat. Współorganizatorem debat jest Stowarzyszenie  Klub Jagielloński. Uczestnikiem podczas pierwszej z nich, 19 października, dyskutować będziemy o istocie polskości  i o tym, czy wartością, za pomocą której najpełniej możemy ją wyrazić, jest wolność.
 
Gdy szukamy centralnej idei polskiej państwowości okresu I Rzeczpospolitej, wartości wokół której ogniskowały się nadzieje Polaków w wieku XIX i która wynika z doświadczenia walki z dwoma totalitaryzmami w wieku XX, właśnie wolność wydaje się być wartością najistotniejszą. Czy rację ma zatem Jarosław Marek Rymkiewicz twierdząc, że polskość jest realizacją wolności, że jest „życiem w niezgodzie na to, co nas spotyka, życiem w sporze z losem, także losem metafizycznie pojmowanym”?
 
Właśnie o tym, czy polskość w pierwszej kolejności wyraża się poprzez nieprzymuszoną zewnętrznymi naciskami wolną decyzję jednostki, by żyć w zgodzie z obiektywnym porządkiem wartości, o połączeniu liberum veto i liberum servio, rozmawiać będziemy podczas październikowej Debaty. Gościem głównym będzie dr Krzysztof Mazur, jego oponentem – dr Tomasz Słupik, rolę moderatora rozmowy pełnić będzie Petros Tovmasyan.
 
dr Krzysztof Mazur (Pressje/Klub Jagielloński)- ukończył politologię na UJ oraz w ramach Studiów Międzywydziałowych filozofię. Przygotował rozprawę doktorską na temat myśli politycznej okresu „pierwszej Solidarności”. Jego głównym polem zainteresowania jest historia idei. Od początku studiów związany był z Instytutem Tertio Millennio, gdzie pracował jako koordynator „Archiwum Medialnego Jana Pawla II”. Z Klubem Jagiellońskim związany od 2001 r. Początkowo współprowadził cykle spotkań na temat myśli politycznej I RP oraz tradycyjnych koncepcji wolności. Od 2004 r. członek Zarządu, od listopada 2008 r. prezes Klubu Jagiellońskiego.

dr Tomasz Słupik – specjalista z zakresu filozofii politycznej związany z Uniwersytetem Śląskim

Petros Tovmasyan – politolog, student V roku prawa na Uniwersytecie Śląskim, Pełnomocnik Zarządu ds. oddziałów regionalnych, szef śląskich struktur Klubu Jagiellońskiego, pomysłodawca zrzeszenia organizacji młodzieżowych Koalicja Na Rzecz Rozwoju, wcześniej Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice, Prezes Fundacji Dom Inicjatyw Obywatelskich, autor kilku ogólnopolskich projektów młodzieżowych, bloger, stały współpracownik portalu Rebelya.pl, konserwatysta, polski Ormianin.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej