STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /DEBATY KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: NOWE ŚREDNIOWIECZE
/

Debaty Klubu Jagiellońskiego: Nowe średniowiecze

TERMIN sobota, 2 lutego 2013 godz. 16:00
MIEJSCE Willa Caro
Kryzys ekonomiczny ostatnich lat  na moment objawił nam cały mrok i pustkę społeczeństwa konsumpcyjnego, na co dzień przykrywaną pstrokatymi reklamami, kolorowymi pismami, kolejnymi zakupami. Czy  odpowiedzią na kryzys powinno być odejście od kultury materialistycznej, uznającej człowieka wyłącznie za istotę maksymalizującą przyjemności, i powrót do świata mocnych tożsamości, w którym człowiek jest uważany także za istotę duchową?  Czy nadszedł czas na nowe średniowiecze? O tym, podczas Debaty Klubu Jagiellońskiego w sobotę, 2 lutego, rozmawiać będą Marek Aleksander Cichocki – filozof,  historyk idei politycznych, były doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Grzegorz Lewicki, redaktor tygodnika Wprost i magazynu Pressje.
 
Dokonując analizy kultury Zachodu Pitirim Sorokin, amerykański socjolog rosyjskiego pochodzenia, pisał przed laty: „Kultura, aby zachować twórcze życie, musi przekształcić swoją główną formę i powrócić do takiego rozumienia człowieka”, w którym „nie jest (on) jedynie organizmem, ale jest też nośnikiem absolutnych wartości i jako taki jest świętością”.
 
Rewolucja ta jego zdaniem domagała się „(…) całkowitej zmiany obecnej mentalności, fundamentalnej transformacji naszego systemu wartości i głębokiej modyfikacji naszego nastawienia wobec innych, a także analogicznych przemian postaw wobec wartości kulturowych i świata jako takiego. Zdaniem Sorokina oczyszczone i uszlachetnione społeczeństwo miało budować sobie nowy dom w oparciu o to, co absolutne –  Boga, miłość, poczucie obowiązku, poświęcenie, łaskę i sprawiedliwość. Czy konieczna jest zatem rewolucja duchowa i czy średniowiecze jest dla niej właściwym punktem odniesienia i alternatywą wobec hiperkonsumpcjonizmu? O tym dyskutować będziemy podczas lutowego spotkania z Klubem Jagiellońskim.
 
Marek Aleksander Cichocki – polski filozof, historyk idei politycznych, dziennikarz i publicysta konserwatywny, były doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ukończył studia w zakresie filologii germańskiej. W 1998 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.  W latach 1996–2000 był asystentem, a następnie adiunktem w Katedrze im. Erazma z Rotterdamu przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2001 pracuje jako adiunkt w ISNS. W latach 2000–2002 wykładał nauki polityczne w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Członek Collegium Invisibile. Zajmuje się historią idei politycznych, w szczególności myślą konserwatywną i jej współczesną recepcją, jak również bieżącymi problemami społeczno-politycznymi, w tym stosunkami międzynarodowymi, a zwłaszcza relacjami polsko-niemieckimi. Od 2000 był dyrektorem programowym w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, a od 2004 jest dyrektorem programowym w Centrum Europejskiego Natolin i redaktorem naczelnym pisma Nowa Europa. Przegląd Natoliński. Od 2003 jest wydawcą i redaktorem naczelnym rocznika Teologia Polityczna. Współpracuje z krakowskim Ośrodkiem Myśli Politycznej. Opublikował wiele książek, esejów i artykułów z dziedziny filozofii, politologii i stosunków międzynarodowych, m.in. Polska-Unia Europejska, w pół drogi (2002), Porwanie Europy (2004) oraz Władza i pamięć (2006).W latach 2007–2010 wspólnie z Dariuszem Gawinem i Dariuszem Karłowiczem prowadził w TVP Kultura program Trzeci punkt widzenia. Od 11 stycznia 2007 był doradcą społecznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli w dniach 21–22 czerwca 2007 był głównym negocjatorem ze strony polskiej.
 
Grzegorz Lewicki – redaktor tygodnika WPROST i magazynu PRESSJE. Absolwent filozofii nauk przyrodniczych w London School of Economics, socjologii (Maastricht) i stosunków międzynarodowych (Kraków). Doktorant UJ i alumn Goodenough College. Autor raportów dla MSZ oraz uczestnik projektów prognostycznych finansowanych przez Komisję Europejską. Ostatnio wydał monografię “Nadchodzi nowy proletariat!” o trendach społecznych w Europie starożytnej i współczesnej.
 
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej