STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /MAŁY MUZEALNIK – KOMIKS, SCENARIUSZE, KARTY PRACY
Szanowni Państwo, informujemy, że od 6 do 8 sierpnia Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie nieczynne - w tych dniach zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice.*** 9 sierpnia wstęp do Radiostacji Gliwice będzie bezpłatny. W tym dniu z przyczyn technicznych w Radiostacji nie będzie można dokonać zakupu wydawnictw i pamiątek - zapraszamy w tym celu do innych oddziałów Muzeum w Gliwicach.*** 12 sierpnia wystawa "Oazy wolności" w Ruinach Teatru Victoria będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30). Za utrudnienia przepraszamy. *** Uwaga! W sobotę, 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będące również Świętem Wojska Polskiego wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne. 15 sierpnia również Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Centrum Informacji Turystycznej będą nieczynne. *** Dodatkowo, w niedzielę, 16 sierpnia niedostępny dla zwiedzających będzie Oddział Odlewnictwa Artystycznego. *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!

Materiały do pobrania - Mały muzealnik – komiks, scenariusze, karty pracy

Nasza propozycja wydawnicza jest pierwszym komiksem edukacyjnym opowiadającym nie tylko o codziennej pracy muzealników, ale przede wszystkim o tym, jaką drogę musi przebyć każdy zabytek, zanim zostanie wpisany do muzealnego inwentarza i zaprezentowany na wystawie. Niebagatelną rolę w zrozumieniu nie zawsze łatwej muzealnej terminologii odgrywa zamieszczony na końcu komiksu słowniczek, specjalnie opracowany na potrzeby najmłodszych.

Komiks „Skąd się biorą zabytki?” i zawarta w nim historia średniowiecznego rycerza Radomiła i jego giermka Spytka, która splata się z perypetiami współczesnych muzealników próbujących odkryć zagadkę odnalezionych podczas prac drogowych artefaktów, posłużyły nam jako baza i punkt wyjścia dla opracowania projektu edukacyjnego „Mały muzealnik”, skierowanego do grup przedszkolnych i szkolnych (klasy 1–6 szkoły podstawowej), a także do rodziców z dziećmi.

Dlatego z największą przyjemnością pragniemy przedstawić Państwu zarówno sam komiks, jak i przykładowe, opracowane przez nas na potrzeby projektu scenariusze zajęć wraz z kartami pracy.