Znaleziska archeologiczne na ul. Dworcowej
Prace przygotowawcze do budowy DTŚ w Gliwicach, przynoszą nowe zaskakujące odkrycia archeologiczne. Pierwszego z nich dokonali pracownicy budowlani podczas wyburzania fundamentów XX-wiecznej kamienicy przy ul. Dworcowej. Przypadkowo odsłonili 4 pochówki szkieletowe. Niestety 3 z nich zostały zniszczone w trackie robót ziemnych, co w znacznym stopniu utrudnia ich dalszą interpretację. Jednak wezwanym na miejsce archeologom z gliwickiego Muzeum udało się zabezpieczyć ostatni z grobów (fot. 1).
Dziś po wstępnej analizie jesteś niemal 100 procentowo pewni, że mamy do czynienia z grobami powstałymi przed budową kamienicy. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, na zachowanych szczątkach kostnych nie stwierdzono śladów urazów powstałych w wyniku zabójstwa. Trudno dokładnie ustalić czas złożenia zmarłych do grobu, ale wstępnie możemy go określić od XV do XIX w. Dzięki tej mogile zbiorowej mogliśmy przebadać wykopaliskowo odsłoniętą dalszą część piwnicy. Zaskakująco w trakcie prac archeologicznych odsłonięto kolejny pochówek (fot. 2).
Jednak co ciekawe pochodzi on z dużo wcześniejszego okresu, który wstępnie możemy datować na około 800 do 550 lat p.n.e. Jest to bardzo cenne znalezisko archeologiczne. W obrębie dzisiejszych Gliwic mamy jedno cmentarzysko kultury łużyckiej, odslonięte w okresie przedwojennym w Łabędach. Jednak, po mimo licznych prac archeologicznych w obrębie naszego miasta, nie znaleźliśmy obiektu, który można wiązać z tą kulturą.
Pochówek odsłonięto tylko częściowo, ponieważ znajdował się pod ścianą fundamentową kamienicy. Bardzo źle zachowany szkielet leży na wznak w przybliżeniu na osi N-S, w pozycji wyprostowanej z rękami złożonymi w okolicach miednicy, z głową w kierunku południowym. Niestety przy zmarłym nie znaleziono darów grobowych w postaci całych naczyń lub wyrobów metalowych. Drobne ułamki ceramiki pozwala ją nam tylko wstępnie określić chronologię stanowiska.
Tym samym mamy tutaj do czynienia z prawdziwą zagadką archeologiczną. Jeżeli dalsze prace archeologiczne potwierdzą naszą wstępną interpretację to na stosunkowo niewielkim obszarze znajduje się cmentarzysko pradziejowe i nowożytna mogiła.
Obecnie kości znajdują się w analizie antropologicznej, w późniejszym czasie planowane jest wykonanie dwóch prób metodą C14 w celu uściślenia chronologii znaleziska.