STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /OSCAR TROPLOWITZ – INNOWATOR Z GLIWIC. NOWE ZAJĘCIA ON-LINE DLA GRUP SZKOLNYCH
Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Oscar Troplowitz – innowator z Gliwic. Nowe zajęcia on-line dla grup szkolnych

TERMIN 20 stycznia - 31 grudnia 2021

Zapraszamy grupy szkolne do wzięcia udziału w naszej nowej lekcji on-line, której bohaterem jest Oscar Troplowitz - twórca kremu Nivea i potęgi firmy Beidersdorf. Swoje dojrzałe życie związał z Hamburgiem, ale urodził się w Gliwicach. Dzięki innowacyjnym pomysłom stworzył on markę, która po dziś dzień jest rozpoznawalna na całym świecie. Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z biografią i licznymi osiągnięciami Oscara Troplowitza, a jego sylwetka posłuży do głębszej refleksji nad całą społecznością Żydów z Górnego Śląska. Lekcję prowadzić będziemy w przestrzeni wirtualnej wystawy - dzięki materiałom tam zamieszczonym dorobek Oscara Troplowitza zostanie pokazany w ciekawy, innowacyjny sposób, a otwarta forma zajęć zachęci uczestników do tworzenia własnych wystaw w ramach projektu Muzeum w Gliwicach "Twoja wirtualna wystawa".

Na skutek procesów asymilacyjnych zapoczątkowanych w drugiej połowie XVIII wieku w Niemczech, granice pomiędzy Żydami i nie-żydowskimi mieszkańcami górnośląskich miast zacierały się. Członkowie lokalnej społeczności żydowskiej definiowali się jako Niemcy wyznania mojżeszowego. Dzięki zrównaniu Żydów w prawach obywatelskich, a także rozwojowi przemysłu, stali się oni ważną grupą społeczną odgrywającą nieraz kluczową rolę w poszczególnych ośrodkach miejskich. Jednym z prominentnych przedstawicieli grupy dziewiętnastowiecznych, zasymilowanych Żydów był właśnie Oskar Troplowitz.

Na zajęcia zapraszamy uczniów klas 5-8 SP i szkół ponadpodstawowych. Zajęcia prowadzone na platformie ZOOM we środy i piątki o godz. 09.00 i 11.00. Udział w zajęciach – bezpłatny, liczba uczestników – ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu: 605 362 594.