STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MISTRZ I MAŁGORZATA OD KUCHNI. OPOWIEŚCI O ŻYDACH GÓRNOŚLĄSKICH - WYKŁAD DRUGI
Szanowni Państwo ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są niedostępne do 31 stycznia 2021. Ale jesteśmy z Wami ON-LINE! Zapraszamy do zwiedzania i aranżowania ekspozycji z pomocą nowej podstrony - "Twoja wirtualna wystawa", a także do uczestniczenia w spotkaniach przedświątecznych on-line!
/

Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich - wykład drugi

TERMIN czwartek, 28 stycznia 2021 godz. 18:00
Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu „od kuchni” będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość.
 
Czwartek, 28 stycznia 2021 r., wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00.

Małgorzata Płoszaj
Piękni i młodzi, czyli losy kilkunastu przyjaciół uwiecznionych na fotografii w 1921 r.

 

Historia zaczęła się od zdjęcia dwunastu nastolatków, których sfotografowano w 1921 roku w Rybniku. Prawie wszystkie osoby zostały opisane imieniem i nazwiskiem na odwrocie fotografii. Poprzez dogłębną analizę dokumentów oraz dzięki zasobom Internetu, Małgorzta Płoszaj ustaliła dalsze losy dziesięciu osób, którzy po opuszczeniu Niemiec trafili m.in. do Dominikany, Urugwaju, Palestyny czy Australii. Dotarła do potomków niektórych z nich i opowie dwie smutne historie, ale również osiem takich ze szczęśliwym zakończeniem. Będą to historie przyjaciół, którzy pewnego wrześniowego dnia, sto lat temu, stanęli przed fotografem…

Małgorzata Płoszaj - rybniczanka, współpracowniczka portalu „Wirtualny Sztetl” oraz Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, pasjonatka historii Żydów górnośląskich, których losy stara się przybliżać m.in. przez artykuły w prasie, Internecie, a także na swoim blogu (www.szufladamalgosi.pl); laureatka dyplomu przyznawanego przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego  (2010 r.).

 

 

Muzealne spotkania na platformie ZOOM - uwagi techniczne

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.


Pod linkiem TUTAJ udostępniamy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej