STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA WSPÓŁORGANIZOWANA PRZEZ MUZEUM W GLIWICACH

Międzynarodowa konferencja naukowa współorganizowana przez Muzeum w Gliwicach

TERMIN 11-12 czerwca 2021
W dniach 11-12 czerwca 2021 r. w Ratingen w Republice Federalnej Niemiec odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Plebiscyt górnośląski z 1921 roku - sto lat później. Akt samostanowienia czy geopolityczna rozgrywka? której współorganizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Katowicach; Muzeum w Gliwicach oraz Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, a ze strony niemieckiej Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, Kulturreferent für Oberschlesien, Landeszentrale für politische Bildung w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.

Tematyka plebiscytu górnośląskiego z 20 marca 1921 r. w najnowszych badaniach dotyczących powstań śląskich jest dość zaniedbana, większy nacisk padał na aktywność zbrojną w ramach powstań. Celem konferencji w pierwszym rzędzie, po raz pierwszy w dotychczasowych badaniach jest spojrzenie na plebiscyt w kontekście międzynarodowym, poprzez porównanie innych podobnych głosowań, które w okresie po zakończeniu I wojny światowej odbyły się w Europie (bądź były planowane), m.in. w Szlezwiku, Sopronie, Karyntii, Warmii i Mazurach. Towarzyszy temu refleksja nad formą plebiscytu jako realizacji idei samostanowienia narodów. Z drugiej strony celem konferencji jest możliwie wszechstronne spojrzenie na przebieg kampanii plebiscytowej, samo głosowanie, jego wyniki i reakcje na nie po raz pierwszy w perspektywie umiędzynarodowionej: oprócz porównania modus operandi polskich i niemieckich stron zaangażowanych w plebiscyt ważne jest także przeanalizowanie stanowiska m.in. mocarstw sprzymierzonych czy Czechosłowacji, jako państwa żywotnie zainteresowanego obszarem górnośląskim. Do udziału w konferencji zaproszono ponad 30 historyków, z Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i Wielkiej Brytanii, co gwarantuje pogłębioną i zróżnicowaną wymianę poglądów. Ze strony Muzeum w Gliwicach w konferencji udział weźmie Zbigniew Gołasz z odczytem „Polska pomoc w walce plebiscytowej”. Ze strony Oddziału IPN w Katowicach na konferencji wystąpią: dr hab. Grzegorz Bębnik - Polskie organizacje konspiracyjne i paramilitarne w czasie walki plebiscytowej dr Sebastian Rosenbaum - Reakcje na wyniki głosowania w polskiej i niemieckiej opinii publicznej; dr Mirosław Węcki - Polski Komisariat Plebiscytowy jako narzędzie walki plebiscytowej. W związku z sytuacją epidemiologiczną konferencja ma charakter zamknięty. Będzie transmitowana w Internecie.

Pobierz program konferencji TUTAJ.