STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /JAJKO CZY… KURCZAK? ZAJĘCIA WIELKANOCNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH W MUZEUM W GLIWICACH
Pocztówka wielkanocna, Przemyśl,1933 r. Źródło: POLONA

Jajko czy… kurczak? Zajęcia wielkanocne dla grup przedszkolnych i szkolnych w Muzeum w Gliwicach

TERMIN 17 marca - 07 kwietnia 2020
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Wielkanoc uważana jest za najważniejsze oraz najstarsze święto chrześcijańskie – upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa, jednocześnie niosąc radosną nowinę Zmartwychwstania. To dni pełne refleksji, ale jednocześnie nadziei na odrodzenie – nieprzypadkowo w tym czasie natura budzi się do nowego życia. Nieprzypadkowe są również symbole Wielkiej Nocy – to o nich w tym roku opowiemy naszym najmłodszym uczestnikom warsztatów! Poznamy historię palmy wielkanocnej, która według tradycji powinna być…daktylowa, zajrzymy do koszyczka ze święconką (królestwo baranka i kurczaczka) oraz pod skorupkę jajka, gdzie, jak wierzono, skrywa się tajemnica Wszechświata. Przybliżymy również już nieco zapomniane symbole Wielkiej Nocy, jak lew, pantera czy… feniks. Nie zapomnimy jednak również o miłośnikach regionalizmów – na Zamku Piastowskim będzie można zobaczyć piękne kraszanki i poznać śląskie tradycje wielkanocne. Zwieńczeniem wszystkich spotkań będą warsztaty plastyczne. Serdecznie zapraszamy!

Uwaga: zapisy na zajęcia ruszają 4 marca.

Grupy przedszkolne i szkolne zapraszamy na zajęcia wielkanocne:

Willa Caro

Termin: od 17 marca do 7 kwietnia 2020 (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00

Zamek Piastowski

Termin: od 24 marca do 7 kwietnia 2020 r. (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Termin: od 17 marca do 7 kwietnia 2020 r. (od wtorku do piątku) – godz. 10.00 i 12.00.

Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od grupy. Maksymalna liczba uczestników zajęć to 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłaszanie grup pod numerem telefonu: 783 560 006 (od poniedziałku do piątku między 9.00 a 16.00).

Willa Caro

"Daktylowe czy kwiatowe? Historia palmy wielkanocnej"

Palma wielkanocna to symbol Zmartwychwstania, nieśmiertelności duszy – dawniej wierzono również, że poświęcona i przechowywana przez cały rok, uchroni domowników od złych wydarzeń. Dzisiaj bardzo często pełni także funkcję dekoracyjną – przyozdabiana kwiatami, wstążkami wygląda jednak zupełnie inaczej niż jej poprzedniczki z minionych wieków… Podczas zajęć poznamy historię palmy wielkanocnej, a na końcu wykonamy własne – tradycyjne śląskie!
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów szkół podstawowych.

"Koszyczku, otwórz się! Wielkanocna święconka"

Większość z nas wie, że w koszyczku ze święconką powinny znaleźć się m.in. jajka – symbol początku, nowego życia. Dlaczego jednak dodatkowo pojawia się chrzan, sól i… naczynie z wodą? Podczas spotkania opowiemy o symbolice pokarmów wielkanocnych, a w jej zapamiętaniu pomogą specjalnie przygotowane warsztaty.
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów szkół podstawowych.

"Na początku było… jajko. Symbolika świąt Wielkiej Nocy"

Wielkanoc uważana jest za najważniejsze oraz najstarsze święto chrześcijańskie – upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa, jednocześnie niosąc radosną nowinę Zmartwychwstania. Podczas zajęć opowiemy o tym jak ważny jest każdy dzień Wielkiego Tygodnia i obrzędy z nim związane, a także jakie są najbardziej rozpoznawalne symbole wielkanocne. Warsztaty plastyczne będą związane właśnie z jednym z nich – jajkiem!
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów szkół podstawowych

Zamek Piastowski

"Święta z zajączkiem. Wielkanoc na Śląsku"

Dlaczego Wielka Środa na Śląsku nazywana jest „środą żurową”, w Wielki Czwartek należało zaopatrzyć się w „klekotki”, a dzień później… wykąpać w rzece? Co to „śmiergust”, a czym było „chodzenie z kokotkiem”? Na te (i inne) pytania odpowiemy podczas naszych zajęć – poznamy najważniejsze zwyczaje wielkanocne na Śląsku, a spotkanie podsumujemy warsztatami plastycznymi.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

"Ostatnia Wieczerza. Wielkanoc w sztuce"

Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie – z jednej strony związane ze śmiercią Chrystusa, z drugiej jednak opowiadające o Zmartwychwstaniu, przebudzeniu do nowego życia. Dla wielu czas Wielkiej Nocy stanowi świetną metaforę ludzkiego życia, gdzie po czasie smutku i mroku, zawsze pojawia się promień nadziei czy zwiastun początku czegoś nowego. Nie bez przyczyny tematyka wielkanocna stała się inspiracją i niekończącą księgą cytatów dla… artystów. Podczas spotkania dowiemy się o najważniejszych przedstawieniach plastycznych tego tematu, a na zakończenie… sami wczujemy się w rolę twórców i pomalujemy własne plakiety z wizerunkiem Ostatniej Wieczerzy!
Zajęcia dla grup uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

"Wielkanocna radość"

Święta wielkanocne to czas odrodzenia – nie tylko duchowego, ale także przebudzenia… natury (wiosna!). Trudno o bardziej znamienne połączenie! O zwyczajach wielkanocnych, a także radości płynącej z nadchodzących świąt opowiemy podczas naszego spotkania.  Bohaterem warsztatów będzie z kolei… wielkanocny kurczaczek!