Dla szkół i przedszkoli

Prowokacja gliwicka 1939. Geneza-przebieg-skutki

Budynki radiostacji gliwickiej, fotografia wykonana po 1935 roku. Ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.
 
W sierpniu 1939 r. w radiostacji w Gliwicach niemieckie służby specjalne przeprowadziły akcję, która znana jest pod nazwą prowokacji gliwickiej, w trakcie której zamordowany został Franz Honiok – Ślązak, polski patriota, uczestnik III powstania śląskiego, uznawany za pierwszą ofiarę II wojny światowej.
 
W celu osiągnięcia politycznych korzyści władze nazistowskich Niemiec wykorzystały nowoczesne medium, jakim było radio, do dezinformacji. Fake News o tym, że gliwicka radiostacja została opanowana przez polskie formacje zbrojne, miał dać im z jednej strony pretekst do rozpoczęcia działań wojennych przeciwko Polsce, z drugiej umożliwić rządom Wielkiej Brytanii i Francji wycofanie się z wojny z Niemcami. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Zdecydowały o nim położenie i walory techniczne radiostacji oraz kontekst historyczny (polsko niemiecki konflikt o Górny Śląsk z lat 1919-1921).
 
„Prowokacja gliwicka 1939. Geneza – przebieg – skutki” to lekcja adresowana do uczniów SP od klasy IV i młodzieży szkolnej, której celem jest zapoznanie ich z przebiegiem akcji i jej tłem historycznym oraz przedstawienie postaci Franza Honioka, zamordowanego podczas jej przeprowadzenia Polaka, powstańca śląskiego, uznawanego za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Jednym z celów jest lekcji jest również zwrócenie uwagi na problem jakim jest do dziś wykorzystywanie i obecność fake newsów w przestrzeni medialnej oraz ukazanie zagrożeń, jakie ze sobą niosą.
 
Zajęcia dla uczniów klas IV–VIII SP i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej