Dla szkół i przedszkoli

Codzienność zatrzymana w kadrze. Martwa natura i pejzaż w malarstwie

Martwa natura, pejzaż – te gatunki malarskie od wieków cieszyły się niesłabnącym zainteresowanie artystów. XIX-wieczne malarstwo akademickie je jednak całkowicie odrzuciło, motywując to tym, że… nie przekazują żadnej głębszej treści i są tylko wycinkiem „zwykłej” codzienności, niezasługującej na uwiecznienie na płótnie. Czy aby na pewno? Podczas lekcji, na przykładzie cennych martwych natur i pejzaży w zbiorach gliwickiego muzeum, udowodnimy, że nawet gatunek wybranej do odmalowania rośliny ma swoje symboliczne znaczenie, a pejzaż pełni rolę scenografii w prawdziwym teatrze świata. Pod koniec spotkania młodsi uczestnicy utworzą „swoje” martwe natury z dostępnych rekwizytów, a następnie je naszkicują. Starsi odbiorcy widziane na wystawie wybrane pejzaże potraktują jak kadry filmowe – kierując się tylko uchwyconym na nich momentem, zaproponują tytuł, gatunek filmowy, obsadę, a nawet zarys fabuły ich filmu, który mógłby rozgrywać się w scenerii prezentowanej na obrazie.

Etap edukacyjny: przedszkole (od lat 5) i szkoła podstawowa
Miejsce: Willa Caro