Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Codzienność zatrzymana w kadrze. Martwa natura i pejzaż w malarstwie

Martwa natura, pejzaż – te gatunki malarskie od wieków cieszyły się niesłabnącym zainteresowanie artystów. XIX-wieczne malarstwo akademickie je jednak całkowicie odrzuciło, motywując to tym, że… nie przekazują żadnej głębszej treści i są tylko wycinkiem „zwykłej” codzienności, niezasługującej na uwiecznienie na płótnie. Czy aby na pewno? Podczas lekcji, na przykładzie cennych martwych natur i pejzaży w zbiorach gliwickiego muzeum, udowodnimy, że nawet gatunek wybranej do odmalowania rośliny ma swoje symboliczne znaczenie, a pejzaż pełni rolę scenografii w prawdziwym teatrze świata. Pod koniec spotkania młodsi uczestnicy utworzą „swoje” martwe natury z dostępnych rekwizytów, a następnie je naszkicują. Starsi odbiorcy widziane na wystawie wybrane pejzaże potraktują jak kadry filmowe – kierując się tylko uchwyconym na nich momentem, zaproponują tytuł, gatunek filmowy, obsadę, a nawet zarys fabuły ich filmu, który mógłby rozgrywać się w scenerii prezentowanej na obrazie.

Etap edukacyjny: przedszkole (od lat 5) i szkoła podstawowa
Miejsce: Willa Caro