STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /POZA RAMY. ARTYŚCI BEZ CENZURY. WYKŁAD: „GDY GASNĄ ŚWIATŁA SCENY. MATEJKO - WYSPIAŃSKI - WITKACY”
/

Poza ramy. Artyści bez cenzury. Wykład: „Gdy gasną światła sceny. Matejko - Wyspiański - Witkacy”

TERMIN piątek, 22 marca 2024 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro
„Mona Lisa”, „Gdy rozum śpi, budzą się demony…”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Guernica” – to tytuły jednych z najbardziej znanych realizacji malarskich w historii sztuki. I choć zazwyczaj nasza uwaga skupia się na tym, co mieści rama obrazu, to podczas naszego najnowszego cyklu wykładów, spróbujemy wyjść także…poza nie i z bliska przyjrzeć tym, którzy tworzą – artystom. Kim byli, kim się stawali, jak zostali zapamiętani? Poznajmy nieznane oblicze najbardziej znanych twórców wszechczasów. Bez cenzury.
 
Wykłady będą miały formę konwersatoriów, odbywających się raz w miesiącu w Willi Caro. Miłośników sztuki, ale też wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoje widzenie artystycznego świata - serdecznie zapraszamy! Spotkania prowadzi Marta Witoń-Jankowska, historyczka sztuki, której poprzedni cykl wykładów przygotowanych dla Muzeum w Gliwicach „Sztuka patrzenia. Panorama dziejów sztuki” okazał się frekwencyjnym sukcesem. Czas na kolejną odsłonę tej artystycznej uczty.
 
Na kolejne spotkanie zapraszamy 22 marca 2024 (piątek) o godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!
 
 
22.03.2024, Willa Caro, godz. 17.00
Wykład szósty: Gdy gasną światła sceny. Matejko (1838-1893) - Wyspiański (1869-1907) - Witkacy (1885-1939)
 
Pracoholik, nadwrażliwiec, prowokator – Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Stanisław Ignacy Witkiewicz. Trzy odmiennie oblicza polskiej sztuki. Obrazy pierwszego z wymienionych na stałe ukształtowały zbiorowe wyobrażenie Polaków na temat konkretnych wydarzeń historycznych, wszechstronnością Wyspiańskiego nie sposób się nie zachwycić, a biografia Witkacego to gotowy materiał na film. Dzisiaj to twórcy wręcz kultowi – w końcu nie każdy artysta doczeka się takich określeń jak „król polskiego malarstwa”, „czwarty wieszcz”, czy… „naczelny skandalista”. W XXI wieku wartość ich talentu i dzieł jest niepodważalna, ale nie zawsze tak było – za życia każdy z nich, z różną intensywnością, zderzał się w wielu momentach z murem niezrozumienia, krytyką, lekceważeniem, a w skrajnych przypadkach – całkowitym odrzuceniem. Nigdy jednak nie zwątpili w sens artystycznej drogi, mimo że intensywność ich doświadczeń, udowadnia, że życie ze sztuką to przywilej i przekleństwo jednocześnie, a od odwagi bycia na scenie, większą jest pozostanie artystą, gdy gasną jej światła.

Harmonogram kolejnych spotkań:

1. Nienasycony. Pablo Picasso (1881-1973) - 19 kwietnia 2024, godz. 17.00


2. Królowa łez. Frida Kahlo (1907-1954) – 24 maja 2024, godz. 17.00


3. Artystka obecna. Marina Abramović (ur. 1946) – 14 czerwca 2024, godz. 17.00

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej