STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /POZA RAMY. ARTYŚCI BEZ CENZURY. WYKŁAD: „KRÓLOWA ŁEZ. FRIDA KAHLO (1907-1954)”
/

Poza ramy. Artyści bez cenzury. Wykład: „Królowa łez. Frida Kahlo (1907-1954)”

TERMIN piątek, 24 maja 2024 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro
„Mona Lisa”, „Gdy rozum śpi, budzą się demony…”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Guernica” – to tytuły jednych z najbardziej znanych realizacji malarskich w historii sztuki. I choć zazwyczaj nasza uwaga skupia się na tym, co mieści rama obrazu, to podczas naszego najnowszego cyklu wykładów, spróbujemy wyjść także…poza nie i z bliska przyjrzeć tym, którzy tworzą – artystom. Kim byli, kim się stawali, jak zostali zapamiętani? Poznajmy nieznane oblicze najbardziej znanych twórców wszech czasów. Bez cenzury.
 
Wykłady będą miały formę konwersatoriów, odbywających się raz w miesiącu w Willi Caro. Miłośników sztuki, ale też wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoje widzenie artystycznego świata - serdecznie zapraszamy! Spotkania prowadzi Marta Witoń-Jankowska, historyczka sztuki, której poprzedni cykl wykładów przygotowanych dla Muzeum w Gliwicach „Sztuka patrzenia. Panorama dziejów sztuki” okazał się frekwencyjnym sukcesem. Czas na kolejną odsłonę tej artystycznej uczty.
 
Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 maja 2024 (piątek) o godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!
 
 
24.05.2024, Willa Caro, godz. 17.00
Wykład ósmy: Królowa łez. Frida Kahlo (1907-1954)
 
Jej obrazy to krew, smutek, cierpienie, ale też kolor, zabawa, rozkosz. „Nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie. Maluję siebie, bo jestem samotna. Jestem tematem, który znam najlepiej” – notowała w swoim pamiętniku Frida Kahlo, najbardziej znana na świecie meksykańska malarka. Zawsze piękna, charyzmatyczna, ubrana w fantastyczne suknie, pewna siebie i tego, co chce przekazać. Za maską wojowniczki ukrywała jednak codzienną walkę z fizycznym bólem, rozczarowanie miłością, liczne życiowe upokorzenia i tęsknotę za niespełnionym nigdy macierzyństwem. Żyła pełnią życia, ale trudne doświadczenia, choć ukształtowały ją jako wielką artystkę, zniszczyły jako człowieka. „Mam nadzieję, że odejście jest radosne i mam nadzieję, że nigdy nie wrócę” – napisała tuż przed śmiercią. Nie wróciła – wciąż jest, dzięki swoim dziełom, które stanowią jedyną prawdziwą opowieść o niej samej.

Harmonogram kolejnych spotkań:

1. Artystka obecna. Marina Abramović (ur. 1946) – 14 czerwca 2024, godz. 17.00

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej