/

Oppeln / Opole

TERMIN czwartek, 8 lutego 2018 godz. 18:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Historia miast Górnego Śląska jest historią przenikania się kultur i religii. Tutaj mieszkali Niemcy, Ślązacy, Czesi, Żydzi, Polacy. Ich koegzystencja była wartością dla regionu. Różniące się od siebie społeczności wspólnie budowały miasta często w oparciu o własne tradycje i preferencje kulturowe. To historyczne pogranicze było przyjaznym miejscem dla Żydów. Oni, stanowiąc mniejszość etniczną i religijną górnośląskich ośrodków, budowali własne świątynie, szkoły, budynki użyteczności publicznej, zakładali cmentarze, współtworzyli miejską tkankę jako handlarze, rzemieślnicy, przemysłowcy czy elita intelektualna.

Posłuchajmy o historii gmin żydowskich w dużych miastach naszego regionu. Wybierzmy się w podróż do najstarszej górnośląskiej gminy żydowskiej w Białej, odwiedźmy znamienitych przemysłowców w Prudniku, zatrzymajmy się nad Odrą w sercu Górnego Śląska – Opolu i udajmy się do dużych miast, które szczególny rozkwit za sprawą przemysłu przeżywały od II poł XIX wieku: Bytomia, Gliwic, Katowic i Zabrza.
Zapraszamy w podróż szlakiem żydowskich światów w miastach Górnego Śląska, z których każda przedstawiona zostanie przez historyka zajmującego się dziejami danej miejscowości.

Maciej Borkowski – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz historii Górnego Śląska w XIX i XX wieku, autor kilku książek m. in. “Gmina żydowska w Opolu w latach 1812-1944” i “Opole przełomu XIX i XX wieku”.

pocztówka z arch. M. Borkowski

8.02.2018 (czwartek), godz. 18.00
wstęp wolny, ilosć miejsc ograniczona
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej