STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /KATTOWITZ / KATOWICE
/

Kattowitz / Katowice

TERMIN wtorek, 19 czerwca 2018 godz. 18:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Szlakiem żydowskich światów na Górnym Śląsku. 
Kattowitz / Katowice
wykład poprowadzi dr Aleksandra Namysło

Podczas wykładu odbędzie się telekonferencja z Leonem Chameidesem, synem ostatniego przedwojennego rabina Katowic i Będzina – Kalmana Chameidesa

Historia miast Górnego Śląska jest historią przenikania się kultur i religii. Tutaj mieszkali Niemcy, Ślązacy, Czesi, Żydzi, Polacy. Ich koegzystencja była wartością dla regionu. Różniące się od siebie społeczności wspólnie budowały miasta często w oparciu o własne tradycje i preferencje kulturowe. To historyczne pogranicze było przyjaznym miejscem dla Żydów. Oni, stanowiąc mniejszość etniczną i religijną górnośląskich ośrodków, budowali własne świątynie, szkoły, budynki użyteczności publicznej, zakładali cmentarze, współtworzyli miejską tkankę jako handlarze, rzemieślnicy, przemysłowcy czy elita intelektualna.
Posłuchajmy o historii gmin żydowskich w dużych miastach naszego regionu. Wybierzmy się w podróż do najstarszej górnośląskiej gminy żydowskiej w Białej, odwiedźmy znamienitych przemysłowców w Prudniku, zatrzymajmy się nad Odrą w sercu Górnego Śląska – Opolu i udajmy się do dużych miast, które szczególny rozkwit za sprawą przemysłu przeżywały od II poł XIX wieku: Bytomia, Gliwic, Katowic i Zabrza.
Zapraszamy w podróż szlakiem żydowskich światów w miastach Górnego Śląska, z których każda przedstawiona zostanie przez historyka zajmującego się dziejami danej miejscowości.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Namysło – dr nauk humanistycznych, pracownik Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach, członek zarządu Fundacji Brama Cukermana w Będzinie, stypendystka Institute for Holocaust Research Yad Vashem w Jerozolimie, członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pracownik merytoryczny Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach; autorka publikacji na temat historii Żydów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Zagłady, a także prac dotyczących relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej.

19 czerwca 2018 (wtorek), godz. 18.00
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej