NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska. Wykład: Max Tau i Arthur Silbergleit. Ucieczka od rzeczywistości, a może do Rzeczywistości?
Max Tau i Arthur Silbergleit. Ucieczka od rzeczywistości, a może do Rzeczywistości?
Wykład poprowadzi Jadwiga Sebesta przy współpracy z dr. Eugeniuszem Szymikiem
Wykład dotyczy dwóch literatów, których dzieciństwo upłynęło na Górnym Śląsku – w Bytomiu i w Gliwicach.
Max Tau (1897-1976) urodził się w Bytomiu. Był patronem pisarzy i poetów różnych wyznań, języków i kultur. Był redaktorem i wydawcą wielu domów księgarskich. Jako germanista, filozof i psycholog doskonale rozumiał pracę twórczą i konieczność opiekuńczej, serdecznej uwagi poświęconej młodemu pokoleniu.
Z nazistowskiego Berlina uciekł do Oslo, gdzie odnalazł swoją przybraną ojczyznę. Popierał awangardę i wypromował wielu słynnych pisarzy. Wojna i przemoc pozostawały dla niego haniebną rysą na tym, co do głębi prawdziwe.
W kontraście do ekstrawertycznego Maxa Tau pozostawał jego przyjaciel, rodem Gliwiczanin – Arthur Silbergleit (1881?-1943). Silbergleit poszukiwał ciszy i wartości uniwersalnych, jednak nie przetrwał nazistowskiego piekła. Tak jak i jego ciało, tak i teksty wydane zostały ogniowi. Przez komin krematorium w Auschwitz przeszła jego doczesność, a teksty pochłonął pożar. Jednak wiersze, które po Silbergleicie pozostały świadczą o niezwykłej wrażliwości, religijnej żarliwości, tęsknocie za Rzeczywistością pisaną przez wielkie „R”. Ani osobowość – delikatna, krucha ani skromne usposobienie, ani też słabe zdrowie nie pozwoliły mu zmierzyć się codziennością z tak wielkim rozmachem, jak to czynił Max Tau, czy jego krytyk Horst Bienek.
Podczas wykładu przedstawione zostaną pierwsze w Polsce autorskie tłumaczenia Jadwigi Sebesty wybranych liryków Gliwiczanina.
Jadwiga Sebesta - Górnoślązaczka, uniwersalistka i koneserka kultury wielu narodów. Doktor Teologii, lecz bardziej w swym mniemaniu filozof o artystycznym temperamencie. Pisze z pasją o wartościach regionu, Europy i o boskości. Jest współautorką dwóch monografii naukowych (z dr. Eugeniuszem Szymikiem), w tym Na zachód od Edenu, czyli mit Górnego Śląska oczyma niemieckojęzycznych pisarzy i poetów – emigrantów oraz autorką tematycznie i co do formy wszechstronną. Zachęca do odkrywania piękna języka niemieckiego, ma w swoim dorobku przekłady poezji i prozy niemieckojęzycznej. Pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego.
Wykład odbędzie się w ramach NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska
Kontynuujemy naszą wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska. Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. „Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.
Kolejny wykład:
23 czerwca
Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny
Izabella Kühnel
Wykład odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel: 605 362 594
Ilośc miejsc jest ograniczona.
Powiązane wydarzenia

Wykłady
NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z...
22 grudnia 2021 - 30 czerwca 2022 godz. 14:51

Wykłady
NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z...
czwartek, 27 stycznia 2022 godz. od 18:00 do 19:30

Cykle wykładów - Archiwum
NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z...
czwartek, 24 lutego 2022 godz. od 18:00 do 19:30

Cykle wykładów - Archiwum
NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z...
czwartek, 17 marca 2022 godz. od 18:00 do 19:30

Wykłady
NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z...
czwartek, 28 kwietnia 2022 godz. od 18:00 do 18:30

Wykłady, Cykle wykładów - Archiwum
NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z...
czwartek, 23 czerwca 2022 godz. od 18:00 do 19:30