STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /INNOWACJE PANA OSCARA – ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI RAZEM Z WOJCIECHEM MSZYCĄ
/

Innowacje Pana Oscara – zwiedzanie ekspozycji razem z Wojciechem Mszycą

TERMIN 18 marca - 24 czerwca 2017
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
W roku 2016 minęło 105 lat od stworzenia kremu Nivea. Ten, prawdopodobnie najsłynniejszy krem świata powstał w Hamburgu, jednak jego twórcą był gliwiczanin – Oscar Troplowitz, pochodzący z rodziny niemieckich Żydów. Od końca lutego 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich można zobaczyć wystawę Innowacje Pana Oscara, prezentującą unikatową kolekcję tzw. „nivealiów” – opakowań po kremie Nivea, gadżetów reklamowych firmy Beiersdorf, plakatów, wycinków z prasy. Cały ten zbiór jest własnością kolekcjonera i pasjonata marki NIVEA – Wojciecha Mszycy. Prezentowane na wystawie obiekty pokazują ewolucję produktów firmy Beiersdorf, a także opowiadają historię genialnego wynalazcy Oscara Troplowitza, którego kosmetyczne innowacje stosowane są po dziś dzień na całym świecie. W sobotę, 18 marca o godzinie 12.00 zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji wspólnie z kolekcjonerem – Wojciechem Mszycą.

Wszystkim produktom Oscara i jego współpracowników, towarzyszyła piękna i nowoczesna oprawa graficzna – począwszy od opakowania, przez charakterystyczną kolorystykę aż po liternictwo, ilustracje i ornamentykę. Wyroby firmy Beiersdorf były promowane kreatywną reklamą wizualną wykorzystującą chwytliwe marketingowe slogany. Oscar w historii zapisał się również jako przedsiębiorca, który w zaskakujący, jak na tamte czasy, sposób przyczynił się do zmiany traktowania wszystkich swoich pracowników. Wprowadził krótszy czas pracy, pokój socjalny dla karmiących matek, darmowe posiłki. Nawet dzisiaj niektóre z jego pomysłów wydają się być nowatorskie.
Wystawę Innowacje Pana Oscara w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oglądać można do 30 czerwca 2017r.

Wojciech Mszyca – dziennikarz, absolwent Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, kolekcjoner, działacz społeczny na rzecz ratowania zabytków. Mieszka od 42 lat w Katowicach, ale jest przede wszystkim miłośnikiem rodzinnych Żarek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Laureat licznych nagród, m.in. w 2000 r. otrzymał ministerialną Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”; w 2006 r. został laureatem Nagrody Marszałka Woj. Śląskiego „za ochronę i upowszechnianie dóbr kultury” oraz otrzymał Dyplom Ambasady Izraela „za ochronę dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce”.
Kolekcjonuje zabytkowe rowery, jurajskie amonity oraz opakowania kremu Nivea i innych „specyfików, wytworów” Beiersdorfa.

18 marca 2017 (sobota), godz. 12.00 
22 kwietnia 2017 (sobota), godz. 12.00 
13 maja 2017 (sobota), godz. 12.00 
24 czerwca 2017 (sobota), godz. 12.00

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej