Cykl wykładów: Gliwice. Biografia miasta. Wykład: „W wieku pary i elektryczności”
TERMIN
piątek, 28 marca 2025
godz. 17:00
MIEJSCE
Willa Caro
„Gliwice. Biografia miasta” to tytuł bestsellerowej książki wydanej w 2018 r. przez Muzeum w Gliwicach. Jej autorem jest historyk, gliwiczan Bogusław Tracz. Publikacja, mająca już pięć wznowień i uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego, staje się punktem wyjścia dla cyklu wykładów, na które zapraszamy od stycznia. Twórcą i prowadzącym cyklu jest oczywiście dr Bogusław Tracz, który zawodowo związany jest z Instytutem Pamięci Narodowej. „Mówiąc o biografii miasta, postrzegam Gliwice na podobieństwo żywej istoty, organizmu, w którego tkance zachodzą liczne procesy i zmiany. Miasta, które rodzi się, dojrzewa, starzeje i umiera wraz ze swoimi mieszkańcami, by odradzać się w kolejnym pokoleniu. Stąd w odpowiedzi na pytanie o to jakie są współczesne Gliwice, nie może zabraknąć refleksji nad ich przeszłością. Moją intencją jest, by w oparciu o informacje zawarte w książce, jednocześnie przekraczając i uzupełniając jej treść, przybliżyć to co w historii miasta z jednej strony uniwersalne, z drugiej zaś unikalne, a tym samym spróbować uchwycić istotę »gliwickości«” – mówi dr Tracz.
Na kolejny wykład zapraszamy 28 marca 2025 (piątek) o godz. 17.00 do Willi Caro.
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie także katalog do wystawy „’45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku” autorstwa Zbigniewa Gołasza, Sebastiana Rosenbauma i Bogusława Tracza, w którym na 96 stronach, zamieszczone zostały artefakty i fotografie prezentowane w Czytelni Sztuki w Willi Caro, wraz z autorskim komentarzem oraz wypisami ze źródeł i fragmentami relacji uczestników oraz świadków wydarzeń. W dwunastu rozdziałach w syntetycznej, a jednocześnie nowoczesnej graficzne formule, przedstawione zostały węzłowe problemy 1945 roku w mikroperspektywie regionu górnośląskiego. Lektura katalogu pozwoli zainteresowanym na uporządkowanie i poszerzenie wiedzy prezentowanej na wystawie.
Wstęp na spotkanie wolny, liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!
Piątek, 28 marca 2025, Willa Caro, godz. 17.00
„W wieku pary i elektryczności”
Trzecie spotkanie w ramach cyklu wykładów „Gliwice. Biografia miasta” poświęcone będzie przemianom, które rozpoczęły się nad Kłodnicą u schyłku XVIII stulecia, wraz z powstaniem pierwszej w regionie nowoczesnej huty i budową Kanału Kłodnickiego. Końcową datą tego okresu był wybuch I wojny światowej w 1914 roku. Ów długi wiek XIX, wykraczający poza kalendarzowe stulecie, był dla Gliwic okresem, w którym doszło do przekształcenia mocno podupadłej nowożytnej miejscowości, w nowoczesne, tętniące życiem miasto. Jak do tego doszło i jakie były główne czynniki tych przemian oraz kim byli ludzie, którzy za nimi stali, o tym będzie można posłuchać już na najbliższym spotkaniu.
Wykłady w ramach cyklu:
Piątek, 25 kwietnia 2025, 2025, Willa Caro, godz. 17.00
W cieniu konfliktów i wojen
Piątek, 30 maja 2025, 2025, Willa Caro, godz. 17.00
Rok 1945: dlaczego ostatni i dlaczego pierwszy?
Piątek, 27 czerwca 2025, Willa Caro, godz. 17.00
Stalinowska dyktatura i „mała stabilizacja”
Piątek, 31 października 2025, Willa Caro, godz. 17.00
Zawiedzione nadzieje czyli ostatnie dwie dekady PRL
28 listopada 2025, Willa Caro, godz. 17.00
W niepodległej Polsce
19 grudnia 2025, Willa Caro, godz. 17.00
Fenomen Gliwic