Zapraszamy do Willi Caro na niezwykłą wędrówkę, którą rozpoczniemy w mrokach prehistorycznych jaskiń – to tam rozbłysnął pierwszy twórczy impuls. Zgodnie z osią czasu śledzić będziemy jego drogę poprzez wieki. Przyjrzymy się nurtom i meandrom sztuki, które na przestrzeni dziejów żłobił wciąż żywy prąd ludzkiej kreatywności. Od Altamiry przez renesans, barok, spory akademików z Salonem Odrzuconych po rewolucję abstrakcji i kubizm zakochany w sztuce pierwotnej. Czy dzieje twórczości zatoczyły krąg? A może ewoluują? Jak rozumiano sztukę dawniej, a jak rozumiemy ją my? Czy dziś sztuka ma mniej czy więcej wspólnego z codziennością niż kiedyś? I czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zdefiniować? Poszukując odpowiedzi włączymy się w nurt sztuki poprzez praktyczne działania. Zaczniemy od samych podstaw: dowiemy się jakie były pierwsze narzędzia malarskie i rysunkowe, a zanim chwycimy za pędzle, na wzór renesansowych mistrzów sami przygotujemy farby zgodnie z tradycyjną recepturą, poznamy  zasady kompozycji, nauczymy się obserwować działanie kolorów… Uczestnicy zajęć będą mieli dostęp do profesjonalnych materiałów, którymi będą wykonywać ćwiczenia rysunkowe i malarskie. A potem twórczy impuls sam nas poprowadzi. Przekonajcie się, dokąd! Podczas grudniowych warsztatów odkryjemy sekrety impresjonistów i ekspresjonistów. Obejrzymy dzieła m.in. Cezanne’a czy van Gogha. Stworzymy też własną pracę w technice pastelu. Na to niezwykłe spotkanie zapraszamy do gliwickiej Palmiarni Miejskiej: o godz. 11.30 dzieci od lat 5 do 12 z opiekunami, a o godz. 13.30 młodzież i osoby dorosłe.

Zajęcia prowadzić będzie Marta Keler – artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

To będą nietypowe zajęcia. Wczujemy się w konflikty epoki rewolucji przemysłowej i spróbujemy wskazać najważniejsze cechy impresjonizmu . Opowiemy o technikach takich jak pastel i akwarela, a także przypomnimy o dotąd pomijanym w świecie sztuki rysunku, jako odrębnej jej formie. Dowiemy się również, co niesamowitego odkrył Cezanne i jaki miało to wpływ na dalszy rozwój sztuki. A następnie… Wybierzemy się do gliwickiej Palmiarni, by kontakt z rozkwitającą w sercu zimy roślinnością obudził w nas wrażliwego ducha impresjonistów albo pełny animuszu zapał ekspresjonistów takich jak Gauguin, który ukochał Tahiti czy van Gogh. Ten ostatni twierdził, że ukochanym kolorem Boga jest żółty – stworzył przecież żółte słońce… Wykorzystamy wybrane techniki do stworzenia impresjonistycznych bądź ekspresjonistycznych obrazów. Spróbujemy uchwycić kolory i światło z natury. Czeka nas trudne, ale fascynujące zadanie!

Warsztaty realizowane będą w dwu odsłonach z przeznaczeniem dla dwu grup wiekowych: na godz. 11.30 zapraszamy dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami, na godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Harmonogram wszystkich spotkań dostępny tutaj.