Zapraszamy do Willi Caro na niezwykłą wędrówkę, którą rozpoczniemy w mrokach prehistorycznych jaskiń – to tam rozbłysnął pierwszy twórczy impuls. Zgodnie z osią czasu śledzić będziemy jego drogę poprzez wieki. Przyjrzymy się nurtom i meandrom sztuki, które na przestrzeni dziejów żłobił wciąż żywy prąd ludzkiej kreatywności. Od Altamiry przez renesans, barok, spory akademików z Salonem Odrzuconych po rewolucję abstrakcji i kubizm zakochany w sztuce pierwotnej. Czy dzieje twórczości zatoczyły krąg? A może ewoluują? Jak rozumiano sztukę dawniej, a jak rozumiemy ją my? Czy dziś sztuka ma mniej czy więcej wspólnego z codziennością niż kiedyś? I czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zdefiniować? Poszukując odpowiedzi włączymy się w nurt sztuki poprzez praktyczne działania. Zaczniemy od samych podstaw: dowiemy się jakie były pierwsze narzędzia malarskie i rysunkowe, a zanim chwycimy za pędzle, na wzór renesansowych mistrzów sami przygotujemy farby zgodnie z tradycyjną recepturą, poznamy  zasady kompozycji, nauczymy się obserwować działanie kolorów… Uczestnicy zajęć będą mieli dostęp do profesjonalnych materiałów, którymi będą wykonywać ćwiczenia rysunkowe i malarskie. A potem twórczy impuls sam nas poprowadzi. Przekonajcie się, dokąd! Tym razem czeka nas spotkanie z abstrakcją – poznamy twórczość m.in. Malewicza i Picassa. Rozpoczniemy też pracę nad swoim kolejnym dziełem plastycznym. Zapraszamy o godz. 11.30 dzieci od lat 5 do 12 z opiekunami, a o godz. 13.30 młodzież i dorosłych.

 

Zajęcia prowadzić będzie Marta Keler – artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

W naszej wędrówce docieramy do czasów już nie tak od nas odległych. Rozumiejąc przeróżne przemiany i spory w sztuce wchodzimy w jej następny etap, jakim jest sztuka abstrakcyjna. Kandinsky, Malewicz i Picasso, dlaczego ich nazwiska znają wszyscy? Czym jest w abstrakcja i skąd się wzięła? W części praktycznej wypróbujemy farby akrylowe, które w powszechnym użytku pojawiły się dopiero w połowie XX wieku. Następnie według wybranego tematu podejmiemy pracę na prawdziwym płótnie. Od uczestników będzie zależało, jakie farby wybiorą i co będzie najważniejsze w ich dziele. Ich realizację będziemy kontynuować na następnych, już ostatnich zajęciach z cyklu.

Warsztaty realizowane będą w dwu odsłonach z przeznaczeniem dla dwu grup wiekowych: na godz. 11.30 zapraszamy dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami, na godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Harmonogram wszystkich spotkań dostępny tutaj.