Radiostacja Gliwice, wpisana na Listę Pomników Historii, to szczególny punkt na mapie Polski. Nierozerwalnie złączona z wydarzeniami 31 sierpnia 1939 roku, kiedy miała tu miejsce prowokacja niemieckich służb specjalnych, która wraz z innymi podobnymi do niej akacjami dywersyjnymi przeprowadzonymi przy granicy Polski i Rzeszy Niemieckiej posłużyła jako pretekst do napaści na nasz kraj i rozpętania II wojny światowej. We wrześniu – jak co roku – zapraszamy do Radiostacji grupy szkolne i przedszkolne na zajęcia poświęcone wyjątkowej – i trudnej – historii tego miejsca. Ale przywołamy nie tylko prowokację gliwicką. Świętujemy stulecie odzyskania niepodległości – nie zabraknie więc również lekcji  poświeconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i żołnierzom Legionów Polskich. Kataklizm, którym była II wojna światowa i tragiczne, ale też pełne heroizmu losy narodu polskiego,  do którego wyniszczenia dążyły dwie totalitarne potęgi – niemiecka Rzesza i Związek Sowiecki – przybliżymy przywołując „Wspomnienia wojenne” prof.  Karoliny Lanckorońskiej. O tej wyjątkowej, zasłużonej dla Polski postaci, zaangażowanej się w działalność Związku Walki Zbrojnej,  która w maju 1942 roku  stała się świadkiem wyznania Hansa Krügera, hauptsturmführera SS odpowiedzialnego za mord profesorów lwowskich, więźniarce obozu koncentracyjnego w Ravensbrück opowiemy podczas zajęć w Willi Caro.

 

Zajęcia w Radiostacji

Wtorki i środy – 11 i 12, 18 i 19 oraz 25 i 26 września 2018, Radiostacja, godz. 09.00 i 11.00

Śladami wieżaków – tajemnice zabytkowej stacji radiowej

Podczas zajęć dzieci poznają zabytkowy kompleks gliwickiej Radiostacji. Zastanowimy się co to oznacza, że Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej oraz miejscem pamięci historycznej. Wspólnie będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się popularność Radiostacji wśród turystów z całego świata. Dowiemy się co wydarzyło się tutaj 31 sierpnia 1939 roku oraz podejmiemy próbę rekonstrukcji tego zdarzenia. Poznamy też wybrane elementy zabytkowego wyposażenia stacji radiowej. W ich kontekście porozmawiamy o tym co ma wspólnego Radiostacja z radiem i na czym polegała praca w Radiostacji. Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5-ciu) i uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-3).

„Uwaga! Tu Gliwice…” . Radiostacja miejsce z historią

W trakcie zajęć, wykorzystując materiał źródłowy podejmiemy próbę zrekonstruowania przebiegu prowokacji. Przybliżymy również kategorie takie jak: państwo totalitarne i Gliwice – miasto przygraniczne. Odpowiemy na pytanie, dlaczego w Gliwach zbudowano Radiostację i zastanowimy się nad tym, czego nauczyła nas tragedia drugiej wojny światowej. Na końcu porozmawiamy o współczesnej funkcji Radiostacji Gliwice jako zabytku i obiektu na Szlaku Zabytków Techniki. Zajęcia dla uczniów klas 4-8 SP.  Czas trwania – ok. 60 min.

Prowokacja gliwicka – zdarzenie, o którym miał usłyszeć świat

Przedmiotem lekcji muzealnej jest ustalenie szczegółów prowokacji gliwickiej oraz analiza okoliczności zdarzenia, z wykorzystaniem historycznego miejsca. Podczas lekcji muzealnej zostaną poruszone następujące treści: sfingowany napad na Radiostację elementem strategii wojennej Hitlera, kulisy prowokacji, Gliwice miasto przygraniczne oraz dlaczego w Gliwicach zbudowano Radiostację, rola propagandy w państwie totalitarnym. Zastanowimy się też skąd czerpiemy wiedzę o prowokacji gliwickiej. Na końcu porozmawiamy o współczesnej funkcji Radiostacji Gliwice jako zabytku i obiektu na Szlaku Zabytków Techniki. Zajęcia dla uczniów klas 4-8 SP i uczniów szkół ponadpodstawowych.  Czas trwania – ok. 60 min.

 

Czwartki  i piątki – 13 i 14, 20 i 21, 27 i 28 września 2018, Radiostacja, godz. 09.00 i 11.00

oraz wtorki i środy – 18 i 19 oraz 25 i 26 września 2018, Willa Caro, godz. 09.00 i 11.00

Józef Piłsudski – bohater niepodległości

Podczas zajęć opowiemy najmłodszym o pierwszym Marszałku Polski, twórcy Legionów Polskich, architekcie naszej niepodległości, który „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Nie zapomnimy też o Kasztance – ukochanej   klaczy Józefa Piłsudskiego. Wyjaśnimy również pojęcia takie jak bohater narodowy, ojczyzna i rozbiory. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5-ciu) i uczniów klas 1-8 SP.

Marszałek Piłsudski i żołnierze Legionów Polskich

 Obchodzimy rok Niepodległej – w Radiostacji zapraszamy na zajęcia poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i żołnierzom Legionów Polskich. Opowiemy o Związku Walki Czynnej, o sławnej Pierwszej Brygadzie i odważnych ludziach – mężczyznach i kobietach, dzięki którym Ojczyzna po 123 latach niewoli wybiła się na niepodległość. Uczestnicy zajęć dowiedza się również, co żołnierzom Legionów Polskich zawdzięczają szczypiorniści. W części warsztatowej  uczestnicy ozdobią gipsowy odlew orzełka Legionów Polskich. Zajęcia dla uczniów klas 3-8 SP.  Czas trwania – ok. 60 min.

Uwaga!

Od października do grudnia na lekcje o Marszałku Józefie Piłsudskim i żołnierzach Legionów Polskich zapraszamy do Willi Caro we wtorki i środy o godz. 09.30 i 11.00. Koszt udziału w zajęciach to 1 zł za grupę!

Zajęcia w Willi Caro

12 i 13, 19 i 20 września 2018 (środy i czwartki), Willa Caro, godz. 9.00 i 11.00

Prof. Karolina Lanckorońska – „Wspomnienia wojenne”

„Przychodził wówczas od czasu nowy lekarz naczelny SS, który po bardzo pobieżnym badaniu wdawał się nieraz w rozmowę. Raz mi powiedział, że nie rozumie, jak może tak silnie akcentować swą polskość osoba, która jest nie tylko z matki Niemki, ale jeszcze ma i wygląd tak wybitnie germański. Zdębiałam. Tego mi jeszcze nikt nigdy nie powiedział. Odparłam, że jeśli chodzi o mój wygląd, to mam stanowczo rysy niearyjskie, skoro jestem wybitnie podobna do prababki Węgierki. Jeśli zaś chodzi o rasowość mego pochodzenia, to jestem kundlem europejskim ze względu na ilość narodów, od których pochodzę i które mu wyliczyłam. Pożegnał się szybko i już więcej o rasie nie mówił”.

(K. Lanckorońska, „Wspomnienia wojenne”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2002, s. 264.)

„Wspomnienia wojenne” profesor Karoliny (Karli) Lanckorońskiej, wywierają na czytelnikach piorunujące wrażenie. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła. Podczas zajęć przybliżymy nie tylko jej sylwetkę i heroiczne losy, ale też właściwy jej „niegdysiejszy, obywatelski patriotyzm”. Patriotyzm, który polskość nazywa „siłą moralną”, a u jej fundamentów wskazuje wartości uniwersalne. Zajęcia dla uczniów klas 6-8 SP i uczniów szkół ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.