W tym roku przed Wielką Nocą Muzeum w Gliwicach zaprasza w daleką podróż. Wystawa „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” to świetna okazja, by wyruszyć na wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej. Podczas spotkań, zajęć i warsztatów wykonamy plamy wileńskie, ozdobimy jajka wzorami popularnymi na Wołyniu i Huculszczyźnie, wybierzemy się na spacer po wiosennym Lwowie, posłuchamy opowieści o tym, jak na Kresach obchodzono  najważniejsze dla chrześcijan święta. Wędrując po Kresach nie zapomnimy o tym, co bliskie. Tuż przed Niedzielą Palmową odwiedzą nas twórcy ludowi z żywiecczyzny, wspólnie z którymi wykonamy tradycyjne palmy z wiecznie zielonych roślin i kolorowych kwiatów bibuły. A o najmłodszych oczywiście będzie pamiętał Zajączek. Zapraszamy!

 

Sobota, 16 marca 2019, Willa Caro, godz. 10.30 i 13.00
Kurki z wikliny
Wielkanocne warsztaty z wikliną

Na wielkanocnym stole królują baranek, pisanki,  czasem – zajączki  i oczywiście – kurczaczki. Podczas zajęć przybliżymy najmłodszym znaczenie i symbolikę świątecznej menażerii. Opowiemy miedzy innymi o tym, jak kogut – ptak solarny, obwieszczając nadejście świtu stał się znakiem zwycięstwa światła nad ciemnością i zmartwychwstania.  A w części warsztatowej w ruch pójdzie wiklina. Mali i duzi – pod okiem Małgorzaty Selegi – Gozdeckiej, absolwentki Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej – będą mogli spróbować swych sił w pracy wikliniarza.  Wykonają ozdobne kurki z wikliny  i włóczki, które staną się ozdobą wielkanocnego stołu.

Zajęcia dla dzieci od lat 5. wraz z rodzicami lub opiekunami oraz osób dorosłych. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Sobota, 30 marca 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Wołyńskie pisanki i wielkanocne zwyczaje na Kresach

O pisaniu kiską i pisaniu szkliką, czyli o tym, jak zdobiono pisanki na Kresach – dowiemy się podczas warsztatów prowadzonych przez twórczynie ludowe – Halinę Jakubowską i Marię Maciak, rodzinnie związane z Kresami, które pomogą nam ozdobić śnieżnobiałe jajka tradycyjnymi, wołyńskimi wzorami. A zanim przystąpimy do pracy etnograf, Bogdan Jasiński, opowie o zwyczajach i obrzędowości związanej z Wielką Nocą na Kresach.

Zajęcia dla dzieci od lat 5. wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych.

Czas trwania – ok. 90 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną liczba miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

Sobota, 6 kwietnia 2019, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty tworzenia palm wileńskich

Wicie palm  to tradycja ziemi wileńskiej. Te najstarsze — dziś już tylko w muzeach — wyrabiane były z woskowanego papieru. Później papier zastąpiły kłosy zbóż, zasuszone kwiaty i zioła. Uwijało się je na suchych drewnianych patykach z jednej strony lub dookoła z farbowanego albo naturalnego suchotnika, mietliczki, krwawnika, dziurawca, tymotki chmielu, wrotyczy, kocanki piaskowej. Wierzchołek palmy tworzyło 11 gatunków traw. W palmie wileńskiej wykorzystuje także się kłosy zboża i owsa. Etnografowie twierdzą, że już przed wojną wileńskie palmy znane były w całej Europie, szczególnie zaś ceniono je we Francji. Najbardziej barwne, utkane z ziół i kwiatów to palmy kilimowe, zwane też ruszczycówkami, bo zachwycał się nimi i opisywał Ferdynand Ruszczyc. Podczas warsztatów prowadzonych przez twórcę Wiesława Gąsiorowskiego, rodzinnie związanego z Kresami – wykonamy plamy na wzór wileńskich.

Prosimy uczestników (jeśli posiadają) o przyniesienie pistoletów na klej.

Zajęcia dla dzieci od lat 5. wraz z rodzicami lub opiekunami oraz osób dorosłych. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Uwaga! Zapisy prowadzimy od 25 marca 2019 r.

 

13 kwietnia 2019, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych – Żywiecczyzna

Sobota przed Niedzielą Palmową to ostatni moment na własnoręczne przygotowanie palmy wielkanocnej. Z Pomogą nam w tym Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego  i bibułkarka Maria Grzegorek, które opowiedzą o zwyczajach i obrzędach związanych z Wielką Nocą. Usłyszymy między innymi o piszczale wielkopostnej, kołatkach i terkotkach, które na naszych oczach wykona twórca ludowy – rzeźbiarz Bronisław Mieszczak.

Zajęcia dla dzieci od lat 5. wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych.

Czas trwania – ok. 60 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Organizator: Muzeum w Gliwicach
Uwaga! Zapisy prowadzimy od 1 kwietnia 2019 r.

 

14 kwietnia 2019, Willa Caro

Niedziela pod znakiem zajączka w Willi Caro

godz. 10.00
Poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego niespodzianek w ogrodzie Willi Caro

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Udział bezpłatny.

Uwaga! Zapisy prowadzimy od 1 kwietnia 2019 r.

godz. 10.30 – sala konferencyjna
Spacer po wiosennym Lwowie

Po pełnym emocji poszukiwaniu niespodzianek w ogrodzie Willi Caro zapraszamy na świąteczny poczęstunek do sali konferencyjnej i wędrówkę po wiosennym Lwowie – po mieście, w którym, jak pisał Jan Parandowski, człowiek nigdy się nie spieszył, a każda droga była właściwie spacerem.  Na taki właśnie niespieszny spacer, połączony z pokazem slajdów, zabierze Wiesław Machnik, rodzinnie związany z Kresami i Lwowem.

godz. 11.30 i 13.30
Pisanki huculskie. Warsztaty połączone z wizytą na wystawie „Kresy w malarstwie polskim…”

Geograficznie Huculszczyzna to region w zachodniej części Ukrainy, położony w obszarze Karpat Wschodnich, obejmujący m.in. pasmo Czarnohory. Wywodzą się stąd Huculi, górale pochodzenia ruskiego i wołoskiego, twórcy oryginalnej kultury regionalnej w dorzeczu górnego Prutu. Polska fascynacja Huculszczyzną eksplodowała w I. poł. XIX wieku. Pisali o niej między innymi: Wincenty Pol i Józef Wittlin. Huculskie typy ludowe fascynowały malarzy – m.in. Teodora Axentowicza, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautsch. Obrazy tych dwóch ostatnich  poświęcone tematyce huculskiej  zobaczyć można na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Uczestnicy warsztatów poświęconych huculskim pisankom również ją odwiedzą. A później – poznają tradycyjne wzory, jakimi zdobiono pisanki na Huculszczyźnie oraz ich symbolikę. Następnie ozdobimy nimi ceramiczne jajka pod okiem Katarzyny Zabiegło – absolwentki   Uniwersytetu Ludowego Rękodzieła Artystycznego we Wzdowie.

Zajęcia dla dzieci od lat 10. wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych.

Czas trwania – ok. 60 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Uwaga! Zapisy prowadzimy od 1 kwietnia 2019 r.

Od godz. 11.30 – sala edukacyjna
Wielkanocna Akademia Małego Odlewnika – otwarte warsztaty dla najmłodszych

Otwarte warsztaty, podczas których ozdabiać będziemy gipsowe zajączki, podstawki pod jajka i świeczniki z wielkanocnymi motywami.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.
Zajęcia mają charakter otwarty i trwają do wyczerpania materiałów.
Wstęp wolny.