Tegoroczne obchody Światowego Dnia Turystyki odbędą się już 14 października w Arenie Gliwice pod hasłem: Polskie odkrywanie świata. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Tomasz Gorazdowski – z zawodu dziennikarz radiowej Trójki, podróżnik i pasjonat motoryzacji. W programie znalazły się również spotkania z: Krzysztofem Starnawskim – płetwonurkiem i speleologiem, Szymonem Kuczyńskim – żeglarzem oraz Sebastianem Kawą – pilotem szybowcowym. Dla dzieci zaplanowano inspirujące warsztaty podróżnicze. Na stoisku Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie można wziąć udział w konkursie „Cudze chwalicie, a swoje znacie?” i wygrać najnowsze gadżety i publikacje dotyczące Gliwic oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne.

Bohaterami tegorocznej edycji Światowego Dnia Turystyki będą ekstremalni podróżnicy przemierzające bezdroża oraz niezwykli sportowcy, bijący światowe rekordy w swoich dziedzinach: żeglarstwie, szybownictwie i nurkowaniu.

Gościem specjalnym Światowego Dnia Turystyki będzie Tomasz Gorazdowski – dziennikarz radiowej Trójki, podróżnik, pasjonat motoryzacji. Zwiedził ponad 100 państw, a wspomnieniami z podróży dzielił się w wielu książkach i audycjach radiowych. W Gliwicach Gorazdowski opowie o wyprawie terenówką przez Amerykę Północną, Środkową i Południową szlakiem miejsc umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Razem z dziennikarzem zobaczymy między innymi lodowe drogi Alaski, piękne lasy Kanady, Meksyk, dziewiczą Amerykę Środkową, boliwijskie Altiplano, wodospady Amazonii, zabytki Peru, bezkresne przestrzenie Chile i Argentyny. Relacją z podróży jest książka „Przez Trzy Ameryki”.

Szymon Kuczyński jest wybitnym żeglarzem, pomysłodawcą projektu „Zew Oceanu”, w ramach którego realizuje i propaguje rejsy oceaniczne na małych jachtach. Na przełomie 2017 i 2018 r. podróżnik samotnie opłynął świat w miniaturowej łódce (mającej nieco więcej niż 6 m długości) i w ciągu 270 dni na otwartym morzu, ani razu nie zawinął do portu, bijąc tym samym rekord świata.

Sebastian Kawa to piętnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, ma na koncie wiele rekordów w tej ekstremalnej dyscyplinie sportowej. W 2013 roku jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał szybowcem ponad masywem Annapurny. Wznosząc się na wysokość 9 600 m, a więc wyżej niż himalajskie szczyty, udowodnił, że zdobycie Mount Everest szybowcem jest możliwe. Szybownik latał również nad Gorganami i Kaukazem, marzy o lotach nad Antarktydą. Spotkanie będzie okazją nie tylko do rozmowy, ale również obejrzenia zdjęć masywów górskich, które zostały wykonane z kabiny szybowca.

Do najbardziej utytułowanych i najlepszych nurków i speleologów świata należy z pewnością Krzysztof Starnawski. W nurkowaniu, jak twierdzi, najbardziej pociąga go odkrywanie tego, co nieodkryte. Dlatego też w 2016 r. zmierzył podwodną jaskinię w czeskiej Hranickiej Poprasti – okazało się ma ona ponad 400 metrów głębokości, czyli jest najgłębszą zatopioną jaskinią na świecie. Starnawski nurkował na biegunie północnym, atolu Bikini i w setkach jezior i jaskiń, bijąc przy tym światowe rekordy.

Podczas trwania imprezy odbędą się również warsztaty podróżnicze przeznaczone dla dzieci w wielu 6-12 lat, na które można się zapisywać pod numerem telefonu 668 602 820. Wszystkich uczestników zapraszamy na stoisko przygotowane przez Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, gdzie będzie się można zaopatrzyć w mapy, ulotki, przewodniki i inne materiały promocyjne traktujące o naszych lokalnych atrakcjach turystycznych, a także  wziąć udział  w konkursie „Cudze chwalicie, a swoje znacie?”. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na dwa z trzech pytań, będzie można otrzymać najnowsze gadżety i publikacje o Gliwicach.