Zapraszamy na kolejne, 63. już, spotkanie z cyklu Podwieczorki muzyczne. Flautiforte – to nazwa kryjąca w sobie dość niezwykły skład zespołu kameralnego, jaki wystąpi przed gliwicką publicznością w trakcie listopadowego Podwieczorku – Flauti, czyli flety oraz fortepian. Jednak nazwa ta może mieć także inne znaczenie, wywodzące się od słowa forte – głośno.

Flet to instrument o dość subtelnym z natury brzmieniu, które w przypadku tego zespołu zostało zdublowane, a przez to dynamicznie wzmocnione. Bujny rozwój muzyki kameralnej na przestrzeni XIX wieku w połączeniu z kultem instrumentalnej wirtuozerii, zaowocowały dość dużą ilością zarówno kompozycji oryginalnych jak i opracowań dokonywanych na taki zestaw instrumentów. Ich twórcami byli oczywiście najwięksi ówcześni mistrzowie fletu, którzy w tych popisowych kompozycjach potrafili zawrzeć całe bogactwo, subtelność i błyskotliwość fletowej koloratury. Czar tej nieco zapomnianej dziś muzyki będzie można odkryć już 19 listopada w salonie Willi Caro.

Wystąpią: Agata Brachman-Szymczyk (flet), Grażyna Jursza (flet) oraz Dagmara Niedziela (fortepian). Spotkanie poprowadzi tradycyjnie Piotr Oczkowski.

W programie: Bizet, F. Doppler, A.B. Fürstenau, Ph. Gaubert, E. Koehler, E. Kronke, P. Prowo.