Podwieczorki muzyczne w Willi Caro to tym razem przeboje światowej kameralistyki, które usłyszymy w wykonaniu kwartetu smyczkowego Al Pari Quartet. Cztery młode, utalentowane artystki: Marty Lucjan (skrzypce), Alicji Miruk-Mirskiej (skrzypce), Magdaleny Maier (altówka), Elżbiety Rychwalskiej (wiolonczela), zaprezentują w Muzeum utwory Ludwiga van Beethoven i Antonina Dvořáka. Spotkanie prowadzić będzie Piotr Oczkowski. Zapraszamy w niedzielę, 2  grudnia 2018 o godz. 16.00.

Ostatni tegoroczny Podwieczorek upłynie pod znakiem najdoskonalszej formy kameralnego muzykowania, jaką bez wątpienia jest kwartet smyczkowy. Doskonałość owa wynika przede wszystkim z konieczności idealnego połączenia solistycznego traktowania pojedynczych instrumentów z rygorami, jakie narzuca gra zespołowa. Umiejętność ta zawsze stanowiła najwyższy probierz mistrzostwa kompozytorskiego. Genialny Beethoven osiągnął je już w swoich wczesnych kwartetach op. 18. Czwarty utwór tego cyklu w ulubionej przez kompozytora patetycznej tonacji c-moll, łączy kameralny skład z prawdziwie symfonicznym rozmachem i mocą brzmienia. Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 Antonina Dvořáka należy do najczęściej wykonywanych dzieł kameralnych. Powstał w Spilville w stanie Iowa i wchodzi w skład tzw. Trylogii Amerykańskiej. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze niezwykłemu połączeniu muzycznych reminiscencji amerykańskiego salonu i czeskiej gospody. Obie kompozycje usłyszymy w wykonaniu Al Pari Quartet – zespołu powstałego w 2017 roku z inicjatywy studentek Akademii Muzycznej w Katowicach. Artystki doskonalą swój warsztat m.in. pod kierunkiem prof. Szymona Krzeszowca (Prymariusza Kwartetu Śląskiego). Od 2018 roku pracują również pod kierunkiem Quartetto di Cremona w ramach Accademia Walter Stuaffer w Cremonie we Włoszech.

                                                                                                                                                       

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 28.11.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.