Wszechstronne i różnorodne możliwości brzmieniowo-wykonawcze akordeonu tworzą okazję do eksploracji bardzo szerokiego repertuaru, złożonego zarówno z utworów oryginalnie skomponowanych z myślą o tym instrumencie, jak i z opracowań kompozycji wykonywanych zwykle przez orkiestry symfoniczne czy kameralne. Przekona nas o tym styczniowy występ Duo Accosphere – unikatowego, międzynarodowego duetu akordeonowego, łączącego w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Na pierwszy w tym roku Podwieczorek muzyczny w Willi Caro zapraszamy w niedzielę 20 stycznia 2019 o godz. 16.00.

Duo Accosphere założone zostało w 2011 roku z inicjatywy wybitnych reprezentantów polskiej i słowackiej akordeonistyki – Aleny Budziňákovej i Grzegorza Palusa, dla których główną ideą działalności jest promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej. Zespół miał okazję prezentować się na tak renomowanych estradach,  jak: Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Akademia Muzyczna we Lwowie, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Dusseldorf, Arithmeum Bonn oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W Gliwicach usłyszymy autorskie aranżacje kompozycji wywodzących się z literatury orkiestrowej, powstałych od baroku do XX wieku. Wśród nich nie zabraknie takich muzycznych perełek, jak Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego czy słynny 24 Kaprys skrzypcowy Niccolo Paganiniego w ujęciu Witolda Lutosławskiego.

Koncert poprowadzi Piotr Oczkowski.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 16 stycznia 2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.