Legenda polskiej pianistyki Lidia Grychtołówna obchodzi w tym roku piękny jubileusz  90. urodzin. Towarzyszy mu szereg koncertów na najważniejszych polskich estradach. Po festiwalach w Słupsku i Dusznikach, Filharmonii Narodowej i studio koncertowym Polskiego Radia przyszła kolej na Śląsk. Tutaj artystka świętować będzie w trzech miejscach: katowickiej siedzibie NOSPR, swoim rodzinnym Rybniku i właśnie w Gliwicach. Program, który Lidia Grychtołówna wykona w trakcie Podwieczorku muzycznego w Willi Caro, potwierdza jej renomę jako jednej z najbardziej wszechstronnych pianistek ostatniego półwiecza. Usłyszymy utwory między innymi takich kompozytorów jak Johannes Brahms, Fryderyk Chopin, Claude Debussy czy Siergiej Rachmaninow. Na tę muzyczną ucztę zapraszamy w niedzielę 4 listopada 2018 o godz. 16.00.

Lidia Grychtołówna urodziła się w 1928 roku w Rybniku. Od 6 roku życia uczyła się gry na fortepianie. Studia pianistyczne odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach u prof. Wandy Chmielowskiej, otrzymując dyplom z najwyższym odznaczeniem, a następnie aspiranckie w Krakowie i Warszawie u prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Jest laureatką największych światowych konkursów pianistycznych: V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie,  Konkursu im. Schumanna w Zwickau, Konkursu im. Busoniego w Bolzano oraz Konkursu w Rio de Janeiro. W latach 1957-1958 uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Artura Benedetti Michelangeli w Arezzo i Bolzano. Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, obu Amerykach, Azji i Australii. Grała m.in. w Pałacu Narodów w Genewie z okazji Dnia ONZ, pałacu Sanssouci w Poczdamie, podziemiach pałacu Dioklecjana w Splicie, drezdeńskiej galerii Zwinger, zamku Sforzów Mediolanie, krakowskim Wawelu. O jej kreacjach artystycznych krytyk pisma „Diapason” napisał: Lidia Grychtołówna zmusza do podziwu swoją witalnością, swoją osobowością a la Martha Argerich. Potrafi wygrać wszystkie odcienie, wszystkie kolory i nie wiadomo co bardziej podziwiać: jej unerwione uderzenie, jej staccato a la Horowitz, jej czuły liryzm, czy cudowne frazowanie. Artystka zasiadała wielokrotnie w jury Konkursów Chopinowskich w Warszawie, przez wiele lat była też  profesorem fortepianu na Uniwersytecie im. Gutenberga w Moguncji. Jest członkiem  Rady Programowej NIFC. Za swoje zasługi dla polskiej kultury została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W programie recitalu: F. Schubert, J. Brahms, F. Chopin, F. Liszt, C. Debussy, A. Skriabin, S. Rachmaninow.

Koncert poprowadzi Piotr Oczkowski.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 24.10.2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.