STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ZŁOTA JESIEŃ W ODDZIALE ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO – AKCJA EDUKACYJNA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ
/

Złota jesień w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – akcja edukacyjna dla przedszkoli i szkół

TERMIN 12 września - 30 października 2019
godz. 10.00 i 12.00 (od wtorku do piątku)
MIEJSCE Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Wrzesień to nie tylko powrót do szkoły, ale też początek złotej jesieni. Niebawem złocić się będą nie tylko liście na drzewach, ale i gipsowe repliki zabytków w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Od czwartku, 12 września do końca października zapraszamy dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na zajęcia przybliżające  tajniki pozłotnictwa. Ale to nie wszystko! Złota jesień to wspaniały czas na wędrówki i rodzinne wypady za miasto, a wyjątkowych miejsc w naszym regionie  nie brakuje. Podczas zajęć Baśniowe pałace śląskich przemysłowców opowiemy o ubocznym i mało znanym, a do dziś cieszącym oczy efekcie XIX – wiecznej rewolucji przemysłowej – rezydencjach przemysłowych magnatów w Pławniowicach, Brynku, Świerklańcu, Nakle, Mosznej, Miechowicach...  A na najmłodszych czekać będą zajęcia poświęcone bajkom Ezopa, z których sceny znaleźć można na żetonach do gry produkowanych kiedyś w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. To właśnie w naszym mieście w 1796 roku, wraz z budową wielkiego pieca opalanego koksem, rozpoczął się proces industrializacji Górnego Śląska, który na zawsze odmienił jego oblicze. Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne od wtorku do piątku, koszt zajęć – to tylko złotówka!
 

 

Tematy zajęć do wyboru:

Warsztaty pozłotnicze u króla Midasa


Czy słyszeliście kiedyś o królu Midasie, który zamieniał w złoto wszystko, czego dotknął? Opowiemy o nim podczas warsztatów w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób Midas otrzymał swój niezwykły dar i czy faktycznie był to dar, czy raczej przekleństwo. Część praktyczna warsztatów będzie okazją do tego, by samemu wyzłocić repliki muzealnych zabytków oraz posłuchać o tajnikach pracy konserwatorskiej. Poznamy zasady „złocenia” szlagmetalem i przybliżmy historię tej popularnej w XIX wieku techniki dekoracyjnej. W części praktycznej warsztatów każdy uczestnik samodzielnie „wyzłoci” gipsowe repliki zabytków prezentowanych na wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice…”. Treść zajęć modyfikowana jest w zależności od wieku uczestników. Zajęcia dla dzieci wieku przedszkolnym (od 5 lat), uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Czas trwania: od 45 minut do godziny.

 

 

Zdjęcie: Warsztaty pozłotnicze w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, fot. Muzeum w Gliwicach

 

Baśniowe pałace śląskich przemysłowców

Gdzie można znaleźć baśniowe pałace? Wcale nie za siódmą górą, ani siódmą rzeką, a w samym sercu Śląska. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych – od klasy 3 i uczniów szkół ponadpodstawowych do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego na zajęcia,  podczas których opowiemy o ubocznym,  mało znanym, a do dziś cieszącym oczy efekcie XIX – wiecznej rewolucji przemysłowej w naszym regionie. Czyli o… rezydencjach magnatów przemysłowych, które w otoczeniu parków i lasów wciąż zachwycają piękną formą. Podczas zajęć przypomnimy pionierów śląskiego przemysłu, rody największych potentatów przemysłowych, nie zabraknie też historii śląskiego Kopciuszka. Każdy uczestnik otrzyma mapę, na którą naklejać będzie wizerunki wybranych pałaców – może później, razem z rodzicami, wykorzysta ją podczas niedzielnej wycieczki. Zajęcia dla  uczniów szkoły podstawowej od kl. 4 i ponadpodstawowej. Czas trwania: od 45 minut do godziny.

 

Zdjęcie: Pałac w Pławniowicach, fot. W. Turkowski

Bajki Ezopa zaklęte w żeliwie

Podczas zajęć dzieci poznają postać Ezopa – starożytnego bajarza i posłuchają jego opowieści. Wspólnie zastanowimy się jaka płynie z nich nauka. Powiemy również, co to takiego morał. Uczestnicy na wystawie obejrzą żetony do gry z początku XIX wieku ze scenami z bajek Ezopa, które produkowane były w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Dowiedzą się także, jakie inne wyroby gliwickiej Odlewni dekorowano scenami z baśni. W części warsztatowej dzieci będą ozdabiać repliki żeliwnych zabytków. Zajęcia dla dzieci wieku przedszkolnym (od 5 lat) i uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-3). Czas trwania: od 45 minut do  godziny.

 

Zdjęcie: Żeton do gry z przedstawieniem kruka i lisa, żeliwo, Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach, ok. 1810 r., Muzeum
w Gliwicach

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej