STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ŚWIEĆ, GWIAZDECZKO, MAŁA ŚWIEĆ! ZAJĘCIA ŚWIĄTECZNE DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ
/

Świeć, gwiazdeczko, mała świeć! Zajęcia świąteczne dla przedszkoli i szkół

TERMIN 12 listopada - 20 grudnia 2019
zajęcia w 09.00, 10.30 i 12.00
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Świeć, gwiazdeczko, mała świeć! (…)
 
Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem,
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się,
zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się…

 

 

… ale zanim na grudniowym, wigilijnym niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka, najmłodszych uczestników w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzą zajęcia przygotowane przez Muzeum w Gliwicach. Poznamy adwentowe tradycje, śląskie zwyczaje świąteczne, spotkamy się ze Świętym Mikołajem oraz innymi świętymi – patronami i patronkami mroźnych listopadowo-grudniowych dni. Przyjrzymy się tradycji zdobienia choinki i wspólnie odpowiemy na pytanie: Dlaczego właśnie to drzewko stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świątecznych na całym świecie? Oczywiście nie zabraknie części warsztatowej! Wykonamy wieńce adwentowe, śląskie betlejki, dekoracyjne kartki świąteczne i tradycyjne ozdoby choinkowe.

 

Koszt udziału w zajęciach wynosi złotówkę od grupy. Maksymalna liczba uczestników zajęć to 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 783 560 006, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16. Zapisy będą prowadzone od 21 października (poniedziałek). Serdecznie zapraszamy!

 

Uwaga! 6 grudnia uczestników zajęć w Willi Caro odwiedzi Święty Mikołaj, który dla grzecznych dzieci będzie miał przygotowane cukierki. Istnieje możliwość wręczenia dzieciom przez św. Mikołaja przygotowanych w przedszkolu/szkole prezentów – szczegóły do uzgodnienia podczas zapisów.

Tematy zajęć do wyboru:

Od 12 listopada do 20 grudnia 2019, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00

Barbórka. Niech żyje nam górniczy stan!

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Na kilka dni przed Barbórką  organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie, tak zwane babskie combry. O tym i innych górniczych obyczajach opowiemy podczas zajęć. W części praktycznej przyozdobimy replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5 i uczniów szkoły podstawowej. Czas trwania – 60 min.



Pójdźmy wszyscy do stajenki

 

Podczas spotkania dzieci poznają historię szopki bożonarodzeniowej. Dowiedzą się, gdzie powstała pierwsza szopka na świecie i kto był jej pomysłodawcą. Opowiemy, jakie osoby i zwierzęta powinny znaleźć się w każdej szopce bożonarodzeniowej. Na końcu uczestnicy będą mogli samodzielnie pomalować i ozdobić gipsową replikę figurki Dzieciątka w żłobku, wchodzącą w skład śląskiej szopki, znajdującej się w zbiorach naszego Muzeum. Oryginalną szopkę zobaczyć można w Zamku Piastowskim na wystawie etnograficznej. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5 i uczniów szkoły podstawowej. Czas trwania – 60 min. Uwaga - zajęcia prowadzimy od 26 listopada 2019!
 

Od 26 listopada do 20 grudnia 2019, Willa Caro i Zamek Piastowski, godz. 09.00, 10.30, 12.00 (Uwaga! 3-6 grudnia 2019 zajęcia na Zamku nie odbywają się)

Adwent – radosne czuwanie

Czas rozpocząć przygotowania do Bożego Narodzenia, dlatego zapraszamy na zajęcia poświęcone symbolice i zwyczajom adwentowym, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój. W trakcie zajęć dowiemy się: na czym polega adwent, co to są roraty i jakie znaczenie ma wieniec adwentowy. W części warsztatowej każdy wykona swój własny wieniec! Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Treść zajęć jest modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.



Betlejka dla wszystkich

Górny Śląsk to region bogaty w zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Przed laty atmosferę świąt Bożego Narodzenia tworzyły tu ręcznie wykonywane szopki, zwane betlejkami. Dlaczego Ślązacy zapomnieli o tej niegdyś nieodzownej dekoracji domu? Co jeszcze odróżnia Śląsk od pozostałych regionów? Kto i po co potrząsa drzewkami w wigilijny wieczór? Co to jest moczka i jakie są najbardziej popularne potrawy na bożonarodzeniowym stole? O wierzeniach i zwyczajach, które już zapomniano, a także o tych, które nadal są kultywowane na Śląsku, dowiecie się podczas zajęć. W części warsztatowej każde z dzieci wykona własną betlejkę. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Treść zajęć modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.



św. Barbara, Święty Mikołaj i św. Łucja – o najważniejszych świętych okresu bożonarodzeniowego

Kiedy urodził się Święty Mikołaj? Jak wygląda? Czy ma długą siwą brodę? A może pije coca-colę? Jaki obraz św. Mikołaja wykreowała popkultura, a co głosi o nim historia i legenda? Podczas zajęć przybliżymy postać prawdziwego biskupa Mikołaja z Miry, dowiemy się, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się prezentami i dlaczego przypada właśnie na 6 grudnia. Nie zapomnimy jednak również o innych postaciach grudniowych świętych, którzy choć aktualnie ustępują popularnością Mikołajowi, przez stulecia byli równie sławni. Może wśród uczestników zajęć znajdą się współczesne imienniczki Łucji czy Barbary, a wśród uczestników Szczepana i Sylwestra? Pod koniec spotkania, dzieci wykonają kartkę świąteczną, ozdobioną wizerunkiem dowolnego świętego okresu bożonarodzeniowego, którego historię poznały wcześniej. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Treść zajęć modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.



Wokół choinki

Dla wielu zapach Świąt to nie tylko zapachy kulinarnych przysmaków tego czasu, ale też intensywny i charakterystyczny zapach drzewka choinkowego. Dlaczego to właśnie choinka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia? Kiedy pierwsze drzewka zawitały do polskich domów i jak zastępowano je wcześniej? Czym je ozdabiano na przestrzeni dziesięcioleci? Razem z uczestnikami zajęć odbędziemy krótką wycieczkę w przeszłość i poznamy niesamowitą historię świątecznej choinki, a podczas warsztatów wykonamy tradycyjne ozdoby, które ozdobią potem nasze domowe drzewka! Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Treść zajęć modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej