STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /Z CYKLU: SŁOŃ NA ŚCIANIE… SYNAGOGI WYKŁAD: TO W KOŃCU PIĘĆ, SIEDEM CZY DZIEWIĘĆ RAMION?

Z cyklu: Słoń na ścianie… synagogi Wykład: To w końcu pięć, siedem czy dziewięć ramion?

TERMIN czwartek, 28 listopada 2019 godz. 18:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Bogatych w znaczenia motywów żydowskiego świata większość z nas poszukiwałaby na macewach. Symbolika kultury żydowskiej nie powinna jednak kojarzyć się wyłącznie z cmentarzami – wkroczyła ona także do synagog, gdzie stanowiła lub nadal stanowi element wspaniałych dekoracji malarskich, z których słynęły wnętrza także polskich bożnic. To właśnie tej symbolice poświęcone zostaną cztery wykłady, podczas których będzie można poznać znaczenia, jakie w kulturze żydowskiej mają najróżniejsze (czasem zaskakujące) motywy, takie jak: słoń, jednorożec, znaki zodiaku czy menora. Dowiemy się również, jak dawniej wyobrażano sobie odległe miejsca w ziemi Izraela, nie dysponując ku temu odpowiednimi źródłami ikonograficznymi. Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach autorskiego cyklu Sławomira Pastuszki.

Po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70 roku n.e. rabini zabronili w synagogach odtwarzać elementy jej wyposażenia. Przedmioty te przetrwały w świadomości Żydów dzięki przekazowi biblijnemu. Z czasem zaczęto je przedstawiać w dekoracjach malarskich synagog, dzięki czemu w sposób symboliczny upamiętniano te jakże ważne przedmioty ze sfery kultu i obrzędów. To właśnie im, ale nie tylko, poświęcony zostanie najbliższy wykład z cyklu „Słoń na ścianie... synagogi”.